Środowisko medyczne poruszone dramatyczną sytuacją w Ukrainie deklaruje zaangażowanie w niesienie pomocy medycznej. O tym jak skutecznie pomagać Ukraińcom dyskutowano podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Wśród tematów 40 debat znalazły się najbardziej kluczowe wyzwania dla polityki zdrowotnej w Polsce.
Kongres rozpoczęła minuta ciszy upamiętniająca ofiary wojny w Ukrainie. Dyskusje o dramatycznej sytuacji Ukrainy w kontekście pomocy uchodźcom oraz związanych z tym wyzwań w polityce zdrowotnej i lekowej zdominowały tematykę sesji inauguracyjnej „Kluczowe wyzwania stojące przed polityką zdrowotną państwa”. Wśród wybranych nurtów tematycznych HCC znalazły się, między innymi: kluczowe wyzwania stojące przed polityką zdrowotną państwa, systemy ochrony zdrowia w dobie rewolucji technologicznej, era nowych rozwiązań – od diagnostyki do organizacji leczenia, cyfryzacja sektora medycznego, zarządzanie podmiotami leczniczymi i finansowanie świadczeń, postępy w terapiach wybranych jednostek chorobowych. Szczególne miejsce w programie tegorocznej edycji zajęły zagadnienia dotyczące pandemii COVID-19 i jej wpływu na system opieki zdrowotnej, jak i wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą.
“Kwestia dostępności to największe wyzwanie naszego systemu ochrony zdrowia, co wyraźnie było widać w strukturze sygnałów docierających do Rzecznika Praw Pacjenta w latach 2020-21” – mówił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta – “O ile przed pandemią największa liczba skarg dotyczyła lecznictwa szpitalnego, z jakością leczenia oraz bezpieczeństwem, tak w trakcie COVID-19 na pierwsze miejsce wysunęła się kwestia dostępności do świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej. Tak, jak robiliśmy to również w trakcie pandemii COVID-19, na bieżąco będziemy proponować podjęcie szybkich działań legislacyjnych, kiedy zaobserwujemy, że jakieś problemy będą wymagały zmian w obszarze systemowym”.
“Mamy całą masę osób, które napływają spoza naszej wschodniej granicy i związane z tym wyzwania: pierwsze to oczywiście kwestia zapewnienia tym osobom pomocy medycznej i mówimy tu na początek o podstawowej pomocy medycznej, bo przecież często z miejsc, w których dotychczas żyli, mieli prawo nie zabrać leków, kart informacyjnych” – mówił gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – “Drugim elementem jest kwestia polityki szczepionkowej, której brakuje na Ukrainie. Wszystkie punkty recepcyjne, punkty medyczne, gdzie przyjmujemy ludzi, to jednocześnie powinny być miejsca, w których rejestrujemy ich, zbieramy informacje – te wszystkie, które można – dotyczące choćby polityki programu szczepień”.
“Mamy w zaokrągleniu 500 pielęgniarek z Ukrainy, które zgłaszają się po prawo wykonywania zawodu w Polsce i 38 położnych, z czego 200 pielęgniarek ukończyło studia w Ukrainie. Pozostałe z nich studiowały w Polsce i zdobyły dyplomy polskich uczelni. Jako Naczelna Rada i nie tylko, zaangażowaliśmy się w pomoc koleżankom i kolegom z Ukrainy i ich rodzinom. Hotel pielęgniarski z Warszawy został zaaneksowany jako baza dla rodzin pielęgniarek ukraińskich” – wymieniała Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
“Na tę chwilę nie mamy informacji, żeby było potrzebne organizowanie i niesienie pomocy rannym. To zabezpieczają szpitale pierwszego rzutu – najczęściej wojskowe. Natomiast dużo większym problemem jest zaopatrzenie pozostałych szpitali w podstawowy sprzęt czy środki medyczne służące do niesienia pomocy – podkreślał prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. “Przygotowujemy się na przyjęcie większej liczby pacjentów. Mam tu na myśli tłumaczenie dokumentów i przygotowanie SOR-ów. Organizacja każdego działania, nawet tego wypływającego z dobroci serca, jest jednak bardzo potrzebna, bo może bardzo wiele ułatwić. Pierwsze transporty środków medycznych na Ukrainę już miały miejsce. Rząd zapewnił wczoraj, że kolejne są w przygotowaniu. Odpowiednie regulacje prawne pozwolą jednak lepiej zorganizować dalszą pomoc. Nasz szpital nie czekając na rozwiązania, pomaga w takim zakresie, jakim potrafi” – stwierdziła Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych to wyjątkowe w skali Europy forum interdyscyplinarnej dyskusji dotyczącej najważniejszych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Do udziału w wydarzeniu zarejestrowało się ponad 2500 uczestników, w tym ponad tysiąc wzięło udział w debatach na miejscu. Sesję inauguracyjną w Internecie odtworzono ponad 138 tys. razy a łącznie śledziło ją 1020 osób.