Resort zdrowia opublikował projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych. Ma trwać dwa lata i obejmować 38 ośrodków. Rolę centralnego ośrodka koordynującego przewidziano dla Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Resort uzasadnia utworzenie tego programu wyzwaniami epidemiologicznymi, które wynikają z migracji Ukraińców do Polski.
W 2020 roku na gruźlicę zachorowało w Polsce 3388 osób, wśród nich było 38 przypadków gruźlicy wielolekoopornej, w tym 15 – to byli cudzoziemcy. Tymczasem zachorowalność na gruźlice na Ukrainie wyniosła w 2020 roku około 32 tysięcy, oficjalnie było to 19,5 tysiąca ale wiele osób pozostaje niezdiagnozowana. W dodatku 33 proc. ukraińskich pacjentów z miało gruźlicę lekooporną.
W pilotażu zakłada się przetestowanie modelu leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych, co jest potrzebne wobec potencjalnie dużej liczby ukraińskich pacjentów, którzy przebywają obecnie w Polsce i potrzebują kontynuacji leczenia według dotychczasowego schematu. Ukraiński system leczenia gruźlicy jest oparty na opiece ambulatoryjnej.
W polskich warunkach leczenie chorych na gruźlicę wielolekooporną odbywało się głównie w formie wielomiesięcznych pobytów w szpitalu, dokąd trafiali w przypadku nieskutecznego leczenia ambulatoryjnego, gdy ujawniała się oporność na leki. Jak ocenia resort w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, “kolejnym negatywnym czynnikiem wpływającym na utrzymywanie się dotychczasowej praktyki był ograniczony dostęp do nowych leków przeciwgruźliczych (takich jak bedakilina, delamanid, klofazymina) ze względu na ich wysokie ceny oraz brak odpowiedniego systemu finansowania leczenia w trybie ambulatoryjnym”.
Koszt terapii jednej osoby w ramach pilotażu resort zdrowia szacuje na 100 tys. zł, nie licząc kosztów leków. Stosowane leki będą pochodziły m.in. z darowizny przekazanej przez Światową Organizację Zdrowia. Chorzy będą mogli zgłaszać się bez skierowania do regionalnych ośrodków prowadzących pilotaż. Do rozliczania świadczeń w ramach pilotażu przewidziano następujące wyceny:
- porada lekarska diagnostyczna i kwalifikacyjna – 150 zł;
- porada lekarska kontrolna – 150 zł;
- świadczenie zdrowotne z wykorzystaniem telemonitoringu, mające na celu nadzorowanie przyjmowania leków i tolerancję leczenia – 95 zł;
- badania mikrobiologiczne plwociny (rozmazy i posiewy) oraz badania dodatkowe – według faktycznie poniesionych kosztów ich wykonania;
- koszty produktów leczniczych – według faktycznie poniesionych kosztów.
Ministerstwo Zdrowia planuje, że rozporządzenie wejdzie w życie 15 sierpnia.