Wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia będą przyjmować do 30 września wnioski od placówek medycznych i aptek ogólnodostępnych, które chcą szczepić przeciwko grypie. Za podanie szczepionki zapłaci NFZ.
Apteki i placówki medyczne będą mogły rozliczyć z NFZ koszt świadczenia polegającego na kwalifikacji pacjenta oraz podaniu szczepionki od 1 września 2022 r. podmioty w wysokości 21,83 zł za wykonane jednorazowe szczepienie.
Na stronach rządowych wyjaśniono, że placówki medyczne (podmioty lecznicze) i apteki ogólnodostępne mogą szczepić przeciwko grypie, jeśli posiadają personel, który może kwalifikować pacjentów i wykonać im szczepienie oraz mają odpowiednie pomieszczenia, gdzie będzie miało miejsce samo szczepienie. Zaznaczono, że niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest dostęp do systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia. Dzięki niemu informacja o zaszczepieniu pacjenta jest odnotowana w elektronicznej Karcie Szczepień i widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta.
Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają tylko osoby powyżej 75 r. życia i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60 roku życia, zaś reszta pacjentów zapłaci 100 proc. za szczepionkę. Dzieci mogą być szczepione wyłącznie w placówkach POZ, ponieważ muszą być zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza.
Ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że wykaz podmiotów, w których będzie można się zaszczepić, zostanie opublikowany przed sezonem jesienno-zimowym na stronach stronach resortu oraz NFZ, przy współpracy z Naczelną Radą Aptekarską.