Szpitale zyskają na zmianie zasady rozliczania za pobyt pacjentów; każde skrócenie czasu hospitalizacji jest uwolnieniem potencjału danego szpitala, zmniejszeniem kosztów – powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Wiceszef MZ pytany był w czwartek w Sejmie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości Monikę Pawłowską, Fryderyka Kapinosa i Kazimierza Chomę, jaki wpływ na sytuację ekonomiczną szpitali i sytuację pacjentów będzie miała zmiana zasady rozliczenia szpitali za pobyt pacjentów, którą NFZ wprowadził w lutym. “Żaden szpital na tej zmianie nie straci, ponieważ to jest wyłącznie podniesienie albo z 50 na 67 proc. albo z 50 na 83 proc. ceny, czyli wszystkie podmioty zyskają w tym zakresie” – odpowiedział wiceminister Miłkowski.
“Każde skrócenie (czasu hospitalizacji – PAP) jest uwolnieniem potencjału danego szpitala, zmniejszeniem kosztów. Chcemy, aby dyrektorzy szpitali na tym zyskali, żeby zmniejszyli koszty, zwiększyli rentowność na poszczególnych hospitalizacjach celem poprawy sytuacji finansowej szpitala. Analizujemy, że szpitale będą miały możliwości przyjęcia większej ilości pacjentów i możliwości kadrowe, żeby tych pacjentów szybciej leczyć, żeby miały większy potencjał, żeby czasy oczekiwania na hospitalizację się skróciły” – powiedział wiceminister. Dodał, że celem zmian jest przekształcenie hospitalizacji trzydniowych na hospitalizacje jedno- i dwudniowe.
Maciej Miłkowski zauważył, że za czas hospitalizacji odpowiada lekarz i stan pacjenta, a dyrekcja i administracja szpitala pomagają, żeby ten proces był jak najbardziej efektywny – “Przedłużany niezasadnie pobyt pacjenta w szpitalu jest niedobry dla pacjenta. Każde przedłużenie pobytu jest związane z możliwością zakażeń wewnątrzszpitalnych”. Jak dodał, system ochrony zdrowia powinien być tak zorganizowany, żeby pacjent był jak najkrócej w szpitalu i wszystkie świadczenie były jak najbardziej skoncentrowane.
17 stycznia NFZ poinformował, że od lutego będzie płacił więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce. NFZ płaci za pobyt w szpitalu od pierwszego dnia. Dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną jednorodną grupą pacjentów (JGP), szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji. Od lutego stawki poszły w górę, podwyżka będzie stopniowa. “Po zmianach za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W pierwszym dniu – 67 proc., w drugim – 83 proc., a trzeciego dnia hospitalizacji – 100 proc.” – przekazał NFZ. Dzięki wyższym stawkom za hospitalizację do szpitali w ciągu roku trafić ma dodatkowo co najmniej 200 mln zł.