Musimy popracować nad płynnością finansową najlepszych szpitali, czyli spróbować znaleźć mechanizmy szybszego płacenia za nadwykonania – powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia .
Filip Nowak przypomniał podczas konferencji prasowej w krakowskim Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, że w zeszłym roku zmieniły się mechanizmy finansowania świadczeń pediatrycznych a także specjalistycznego leczenia dzieci – “To był bardzo dobry ruch, o czym świadczy fakt, że mogliśmy sfinansować za blisko miliard złotych świadczenia wykonane ponad zakładany limit”.
Jednak – jak zastrzegł – każda zmiana wymaga analizy i sprawdzenia, na ile jest korzystna dla pacjentów. “W tym celu został powołany zespół, któremu mam przyjemność przewodniczyć, żeby znaleźć nowe rozwiązania, które będą korzystne dla tak fantastycznych szpitali, jak Wielospecjalistyczny Szpital Dziecięcy, w którym dzisiaj gościmy, a jednocześnie żeby zabezpieczyć dostępność do świadczeń i opiekę dzieciom na poziomie podstawowym, czyli popularne szpitale powiatowe” – stwierdził.
Dodał, że członkowie zespołu będą chcieli wrócić do finansowania ryczałtowego, gwarantującego dostęp podstawowy, a jednocześnie znaleźć mechanizmy dodatkowego wspierania i finansowania szpitali takich, jak Wielospecjalistyczny Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. “Musimy popracować nad płynnością finansową najlepszych szpitali, czyli spróbować znaleźć mechanizmy szybszego płacenia za nadwykonania. To również jest celem i zdaniem tego zespołu. Myślę, że niedługo przedstawimy wyniki prac” – zapowiedział Nowak.
Na tej samej konferencji minister Adam Niedzielski powiedział – “Kontynuujemy reformę psychiatrii dziecięcej. Reforma polega przede wszystkim na zbudowaniu opieki środowiskowej, czyli przesunięciu tego ciężaru opieki psychicznej ze szpitali na poradnie, gdzie pracują psycholodzy i gdzie można bez konieczności odwiedzania szpitala zostać zaopiekowanym przez specjalistów”. Minister zauważył, że część pacjentów oczywiście będzie musiała trafić do szpitali – “Dlatego system, który proponujemy ma kilka poziomów – pierwszy to opieka środowiskowa, drugi to szpitalnictwo dzienne, gdzie pobyty dzieci wiążą się chociażby z koniecznością prowadzenia nauki, poziom trzeci to całodobowe pobyty szpitalne. W ten sposób tworzymy kompleksowe rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić pomoc dzieciom”.
Szef MZ wskazywał, że oprócz dziecięcej psychiatrii priorytetem jest m.in. pediatria – “W ramach niedawnych ruchów znieśliśmy jakiekolwiek limity, jeżeli chodzi o finansowanie tych świadczeń. W zeszłym roku przeznaczyliśmy ponad miliard zł na nadwykonania w pediatrii, z czego ponad 700 mln poszło z Funduszu Medycznego”.
Szpitale, które nie realizują wysoce specjalistycznych procedur, napotkały na problemy. “Tam, gdzie finansowanie do tej pory było ryczałtowe okazało się, że nie każdy jest w stanie osiągnąć wielkości kontraktu, które były wcześniej, bo taka jest demografia w Polsce” – mówił Adam Niedzielski. Dlatego minister poprosił prezesa NFZ o przygotowanie “pewnego planu reform” – “Ich założeniem jest to, że będziemy chcieli zdecydowanie wzmocnić finansowo tę wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrii na poziomie podstawowym gwarantując stałe finansowanie, w zasadzie tak, jak w poprzednim systemie ryczałtowym, żeby baza dla leczenia dzieci w Polsce była cały czas utrzymywana”.