Przygotowujemy się do tego, by uwolnić limity, jeśli chodzi o ambulatoryjną opiekę specjalistyczną – powiedział we wtorek w Sejmie Michał Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia.
Michał Dzięgielewski uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, która zajmowała się kontraktowaniem poradni specjalistycznych niezbędnych do opieki koordynowanej. “Zgodnie z informacją, która przekazywał minister Adam Niedzielski, przygotowujemy się do tego, by uwolnić limity, jeśli chodzi o ambulatoryjną opiekę specjalistyczną” – powiedział.
Pytany o konkretne terminy, kiedy limity zostaną uwolnione, szef Departamentu Lecznictwa odparł: “byliśmy już dość blisko tego, tylko zaskoczyła nas trochę trzecia fala. Rozbudowywanie świadczeń opieki zdrowotnej, kiedy mówimy tak naprawdę o konieczności pozyskiwania personelu do świadczeń covidowych, uznaliśmy za troszkę zbyt wczesne. Niemniej właściwie jesteśmy już do tego uwolnienia gotowi, więc to nie jest kwestia lat, raczej to kwestia w tym momencie tygodni, bądź miesięcy, w zależności od tego, jak będzie się rozwijać sytuacja”.
Dyrektor Dzięgielewski podkreślił jednocześnie, że uwolnienie limitów “nie oznacza, że każda poradnia przyszpitalna, która udziela świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej będzie z urzędu będzie mogła te świadczenia rozliczać i robić”.
Adam Niedzielski mówił w lutym, że chce czasowo znieść limity przyjęć do wszystkich specjalistów – “Przygotowujemy rozwiązanie w postaci delimityzacji wszystkich usług na poziomie specjalistyki. Nie będzie limitów do specjalistów. Miałoby to obowiązywać od drugiego kwartału, czyli od początku kwietnia, co najmniej do końca roku”. (PAP)