Komisja Europejska zakupiła ponad 10 tysięcy cykli leczenia preparatem tekowirymat, który podaje się chorym na małpią ospę. Zostaną one przekazane państwom członkowskim UE. Preparat jest dotychczas niedostępny w Polsce.
“Spadek liczby przypadków małpiej ospy w UE jest zachęcający, ale nie oznacza to, że zagrożenie minęło” – mówi Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Zakupione 10 tysięcy cykli tekowirymatu pomoże państwom członkowskim zapewnić opiekę większej liczbie pacjentów w Europie. Cykle leczenia preparatem tekowirymat są dostępne dla wszystkich państw uczestniczących w Europejskim Mechanizmie Ochrony Ludności. KE od początku epidemii małpiej ospy uważnie śledzi rozwój choroby w Europie, wspierając wysiłki wszystkich państw członkowskich. Zakupiła i przekazała ponad 330 tys. szczepionek wyprodukowanych przez firmę Bavarian Nordic.
Tekowirymat, który został zatwierdzony na terenie UE w leczeniu ostrego przebiegu małpiej ospy, nie jest dostępny w Polsce. Brak też odpowiedniego zabezpieczenia medyków opiekujących się zakażonymi pacjentami, bo nie zapewniono im szczepionek. W tej sprawie interweniowała Monika Potocka, Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie. „Apelujemy do władz państwa, by podjęły działania na rzecz sprowadzenia leku zawierającego tekowirymat do Polski. Placówki ochrony zdrowia nie mają możliwości dokonania zakupu we własnym zakresie. Konieczne jest porozumienie na szczeblu rządu” – wyjaśnia Monika Potocka. Warszawski RPL został poinformowany przez jeden ze szpitali, że z powodu nieskutecznego leczenia stan chorych z ostrym przebiegiem małpiej ospy niebezpiecznie się pogarsza. Zagraża im trwały uszczerbek na zdrowiu, m.in. utrata wzroku.
Małpia ospa należy do rzadkich, odzwierzęcych chorób wirusowych. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną – zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Małpia ospa ma najczęściej łagodny przebieg, ale gdy jest on ostry, konieczne staje się leczenie celowane z zastosowaniem rzadkiego leku wprowadzonego do użycia kilka lat temu.