Firma CMR Surgical poinformowała, że w Paryżu przeprowadzono operację nr 5000 z wykorzystaniem produkowanego przez nią robota chirurgiczny Versius. Chirurgiczne usunięcie określonego segmentu płuca w asyście robota wykonał torakochirurg dr Patricka Bagan w szpitalu Argenteuil w Paryżu.
Versius jest obecnie wykorzystywany przez chirurgów w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Australii i Ameryce Łacińskiej. Jest to system mobilny i modułowy, który – według producenta – pasuje do każdej sali operacyjnej i nie wymaga dodatkowych inwestycji w infrastrukturę szpitala. CMR Surgical podkreśla, że Versius sprawdza się i podczas rutynowych, i podczas złożonych zabiegów operacyjnych, od operacji przepukliny i histerektomii po radykalne prostatektomie i resekcje dolnego odcinka przedniego okrężnicy. Roboty Versius są wykorzystywane m.in. w ginekologii, chirurgii kolorektalnej, torakochirurgii, chirurgii ogólnej i urologii.
“Jestem zaszczycony, że przypadło mi w udziale przeprowadzenie tego pięciotysięcznego zabiegu. Z radością dodam, że pomimo poziomu skomplikowania, zabieg udał się w pełni, a pacjent wraca do zdrowia. Versius odmienił sposób leczenia raka płuc w naszym szpitalu, z korzyścią dla pacjentów” – powiedział dr Patrick Bagan, torakochirurg i chirurg naczyniowy oraz ordynator oddziału w szpitalu Argenteuil. “W Argenteuil dysponujemy dwoma robotami chirurgicznymi Versius i każdego tygodnia przeprowadzamy wiele udanych zabiegów. Mobilna konstrukcja i modułowa konstrukcja systemu pozwala nam na łatwy transport pomiędzy salami operacyjnymi. Dzięki temu regularnie przeprowadzamy dwa zabiegi jednocześnie na dwóch oddziałach chirurgicznych “– dodał dr Bagan.
“Bardzo się cieszę, że to właśnie w szpitalu Argenteuil został przeprowadzony zabieg nr 5000. Jest to pierwszy szpital publiczny we Francji, który korzysta z robota Versius. Zabiegi są tam przeprowadzane od 2020 roku, a pięciotysięczna operacja – to dobra okazja by pokazać, jak programy robotyczne wpływają na zdrowie pacjentów, nie tylko we Francji” – powiedziała Patricia Chesnais, dyrektor generalny CMR Surgical we Francji i krajach Beneluksu.
Firma produkująca roboty Versius podkreśla że system został zaprojektowany w taki sposób, by umożliwić chorym na całym świecie dostęp do chirurgii minimalnie inwazyjnej i benefitów, z jakimi wiąże się jej wykorzystywanie. “Pięć tysięcy przeprowadzonych zabiegów – to bardzo ważny moment dla całego zespołu CMR. Naszym celem jest transformacja chirurgii z korzyścią dla pacjentów – wierzymy, że jesteśmy na dobrej drodze by tego dokonać. Świadczy o tym współpraca z coraz większą liczbą szpitali i chirurgów z całego świata “ – mówi Per Vegard, prezes CMR Surgical.
CMR Surgical, z siedzibą w Cambridge (Wielka Brytania), została założona w 2014 r. W Polsce działają już dwa roboty Versius, w łódzkim szpitalu Salve Medica oraz chorzowskim Śląskim Centrum Urologii UROVITA.
Przenośna i modułowa konstrukcja robota pozwala chirurgowi na korzystanie tylko z takiej liczby ramion, jaka jest potrzebna do przeprowadzenia danego zabiegu. Odtwarzając ruchy ludzkiego ramienia, system Versius umożliwia chirurgowi wybór optymalnego umiejscowienia portu, a także zapewnia zręczność i precyzję pracy za pomocą niewielkich, całkowicie przegubowych narzędzi. Dzięki obrazowi 3D w rozdzielczości HD, łatwemu sterowaniu narzędziami i możliwości wyboru ergonomicznej pozycji roboczej, otwarta konsola chirurgiczna może zmniejszyć stres i zmęczenie operatora, a także pozwala na sprawną komunikację z zespołem chirurgicznym. Myśląc laparoskopowo i operując robotycznie za pomocą systemu Versius, pacjenci, chirurdzy i pracownicy służby zdrowia mogą skorzystać z zalet zrobotyzowanej chirurgii minimalnego dostępu.
System rejestruje istotne dane w szerszym ekosystemie cyfrowym, co pozwala wspomagać stałe kształcenie chirurgów. Dzięki aplikacji Versius Connect, symulatorowi Versius Trainer i rejestrowi klinicznemu CMR system Versius oferuje wiedzę i bogactwo danych, które docelowo pomogą poprawić poziom opieki chirurgicznej.