Sejm przeprowadził w środę debatę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Posłowie opozycji chcą, aby projekt został odrzucony. W projekcie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza są zapisane zmiany dotyczące sposobu finansowania wielu działań, polegające na ich przeniesieniu z budżetu Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia
Podczas środowej dyskusji w Sejmie poseł PiS Fryderyk Kapinos wskazywał, że projekt ustawy i proponowane w nim zmiany “w żadnym stopniu” nie spowodują ograniczenia w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Podkreślił, że projekt ustawy jest zgodny z normami Unii Europejskiej. Oświadczył, że klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość będzie wspierał rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza w dalszych pracach legislacyjnych. Poseł Rajmund Miller (KO) powiedział, że ustawa jest procedowana niezgodnie z regulaminem Sejmu i niezgodnie z prawem. “Do tej ustawy brakuje opinii prawnej. Ponadto zlekceważono stronę społeczną. (…) Ta ustawa to zamach na prawa polskiego pacjenta. To dowód na to, że budżet państwa jest w sytuacji katastrofalnej, skoro chce się przerzucać kłopoty budżetu państwa na opiekę zdrowotną w Polsce, która i tak jest już bardzo zaniedbana” – powiedział. Powiedział, że ustawa ta jest “niezwykle szkodliwa” i że pogorszy ona dostęp polskich pacjentów do świadczeń medycznych. W związku z tym KO jest za odrzuceniem “tej złej” ustawy w całości.
“To są zasadnicze zmiany dla funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia. W przypadku przyjęcia regulacji nastąpi przeniesienie dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia (…) bez dokonania kompensacji wydatków ze środków budżetu państwa” – mówił poseł Jan Szopiński (Lewica). Przekazał, że w imieniu klubu, który reprezentuje, prosi rząd, aby projekt tej ustawy nie był procedowany. Poseł Radosław Lubczyk z Koalicji Polskiej przekazał, że Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza będzie skutkować znacznym zmniejszeniem ilości środków pieniężnych, jakie NFZ będzie mógł przeznaczyć na leczenie pacjentów. Poseł wskazał, że “nie można robić tak dużej reformy, w tak krótkim czasie”. “Zbyt wiele jest pytań, a zbyt mało odpowiedzi” – stwierdził. Podał, że klub Koalicja Polska przychyla się do wniosku Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu w całości. “Jest to ustawa absurdalna, będziemy głosowali przeciwko” – powiedział Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja). Poseł Tomasz Zimoch (Polska 2050) wskazał, że – tak jak wskazano we wtorek podczas posiedzenia Komisji Zdrowia – “pacjenci są zmęczeni, a przedmiotowe traktowanie chorych jest upokarzające”. Jak dodał, projekt ustawy jest “szkodliwy” i należy go odrzucić w całości.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odnosząc się do wypowiedzi posłów, wskazał, że podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Zdrowia wszystkie informacje zawarte w projekcie ustawy były wyjaśniane. “Ministerstwo Zdrowia przykłada istotną uwagę do negocjacji i współpracy z organizacjami pacjenckimi” – podkreślił. “Czy pacjenci mogą czuć się bezpiecznie? Tak” – powiedział wiceminister. Zaznaczył, że ustawa ta realizuje w pełnym zakresie ustawę związaną ze ścieżką wzrostu nakładów na system ochrony zdrowia – “Oczywiście jest jeszcze dużo do zrobienia, (…) ale gwarantuję, że wszystkie te świadczenia, które były realizowane, będą realizowane. Nieprawdą jest, że komukolwiek cokolwiek zabieramy. Nieprawdą jest, że pacjenci to odczują. Pacjenci będą mieli sfinansowane leczenie. To jest najważniejsze dla pacjentów, ponieważ każdy na to zasługuje”.
Adam Niedzielski: porządkowanie i optymalizacja systemu
Optymalizacja wydatkowania środków publicznych na zdrowie i jasny podział zakresu obowiązków, swoista linia demarkacyjna między regulatorem a płatnikiem, czyli Ministerstwem Zdrowia a NFZ – to główne cele planowanych zmian dotyczących finansowania według ministra Adama Niedzielskiego. “Zmiana ta zwiększa transparentność wydatkowania pieniędzy na zdrowie. Pieniądze na zdrowie są gwarantowane, sytuacja jest klarowna, pieniędzy wystarczy” – zapewnił.
Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz innych ustaw zakłada m.in. objęcie przez Narodowy Fundusz Zdrowia finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych oraz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla osób powyżej 75 lat i leków dla kobiet w ciąży, zmianę źródła finansowania zadań zespołów ratownictwa medycznego, polegającą na przeniesieniu ich finansowania z budżetu wojewodów do planu finansowego NFZ. Zakłada też m.in. włączenie do finansowania przez Fundusz zakupów szczepionek wykorzystywanych do szczepień obowiązkowych w ramach programu szczepień ochronnych.
Komentując dla PAP zastrzeżenia zgłaszane wobec projektu, minister Niedzielski wskazał, że “poziom nakładów na zdrowie jest opisany w ustawie, która gwarantuje, że w przyszłym roku będzie on wynosił co najmniej 6 proc. PKB. Zgodnie z planami finansowymi zapisanymi w budżecie państwa poziom 6 proc. PKB w 2023 r. na pewno będzie przekroczony. Idziemy więc ponad plany i zapowiedzi”. Szef MZ zaakcentował, że poziom wydatków jest gwarantowany – “Nie ma znaczenia, czy wydajemy środki na zdrowie z jednej czy z drugiej kieszeni. Ważne, żeby ten ogólny poziom wydatków i nakładów był zachowany, a tak się właśnie dzieje”.
Szef MZ zaznaczył, że projektowane zmiany są elementem porządkowania wydatków w sektorze zdrowia – “Do tej pory NFZ, jako płatnik, ponosił zdecydowaną większość wydatków, a jedynie ułamek znajdował się w budżecie Ministerstwa Zdrowia. Po zmianach NFZ będzie dysponował wszystkimi praktycznie wydatkami na świadczenia, czyli będzie mógł zarządzać kompleksowo tym systemem. W resorcie zdrowia zostaną wydatki na infrastrukturę, na kształcenie kadr i doskonalenie zawodowe. To będzie pewna wyraźna linia demarkacyjna, że regulator nie odpowiada za finansowanie świadczeń w Polsce, bo tym zajmuje się NFZ. To zwiększa transparentność tego systemu”.
“Pytającym, czy NFZ starczy pieniędzy, odpowiadam: oczywiście, że wystarczy” – dodał Adam Niedzielski – “Jeśli popatrzymy na plan finansowy NFZ – na wpływy i na fundusz zapasowy, który w ostatnim czasie mocno wzrósł – to ewidentnie widać, że finansowanie jest zapewnione. Nie zabraknie nawet złotówki. Uspokajam więc wszystkich podnoszących obawy, nic nie zakłóci naszej drogi dojścia do 7 proc. PKB na zdrowie”. Jego zdaniem zastrzeżenia wobec projektu mają charakter wyłącznie polityczny. -“Nie ma żadnego skoku na kasę, sytuacja jest klarowna, były, są i będą pieniądze na zdrowie i będzie ich jeszcze więcej” – podkreślił Niedzielski.