W zebraniu danych dotyczących zdrowia dzieci i młodzieży grupy znaczącą rolę odgrywa samorząd, któremu podlegają placówki szkolne i który może wdrażać rozmaite programy zdrowotne, a także rozwiązania i narzędzia, które będą pomocne w zbieraniu i analizie danych dotyczących zdrowia. W tym celu powstała aplikacja Sygnity Zdrowy Uczeń, korzystająca z gabinetów pielęgniarskich w szkołach, dająca wgląd w zebrane dane rodzicom i lekarzom pierwszego kontaktu – mówi Marcin Zawisza z Sygnity S.A.
Ochrona zdrowia oraz działania profilaktyczne dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mogą zbierać dane, które ułatwią samorządom dopasowanie działań profilaktycznych i kampanii zdrowotnych do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. W przypadku dzieci i młodzieży ten proces jest ułatwiony ze względu na obecność w placówkach szkolnych pielęgniarek, realizujących zadania medycyny szkolnej, przeprowadzających znaczną część badań przesiewowych. Wystarczy dodać jeden element w postaci odpowiedniego narzędzia, które umożliwi agregowanie danych w jednym miejscu.
„Do tej pory samorządy nie miały takiego narzędzia, dzięki któremu w mało skomplikowany sposób i co ważne przy wykorzystaniu dostępnej infrastruktury mogłyby zbierać dane o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wychodząc naprzeciw potrzebom w zakresie zbierania i analizy danych powstał produkt Sygnity Zdrowy Uczeń. Rozwiązanie, które proponujemy korzysta z gabinetów pielęgniarskich w szkołach, wgląd w zebrane dane mają również rodzice i lekarze pierwszego kontaktu, co znacznie ułatwia proces komunikacji. Warto zaznaczyć, że nasze rozwiązanie jest kompatybilne z Profilem Zaufanym, który gwarantuje bezpieczeństwo danych i dostęp do nich jedynie upoważnionym osobom” – mówi Marcin Zawisza, menadżer produktu w Sygnity S.A.
Narzędzie skierowane jest głównie do tych jednostek samorządu terytorialnego, które realizują proaktywną politykę zdrowotną zwłaszcza w kwestii analiz stanu zdrowia dzieci i młodzieży. Program pomaga rozwiązać problem samorządów, które do tej pory nie miały wiedzy na temat stanu zdrowia młodych mieszkańców, a którym zależy na aktywnym działaniu w zakresie ochrony zdrowia i prowadzeniu działań profilaktycznych. Jak wskazuje Marcin Zawisza, zebranie odpowiedniej wiedzy na temat zdrowia dzieci i młodzieży umożliwia przygotowanie jednostkom samorządu efektywnych programów profilaktycznych, które odpowiadają potrzebom zdrowotnym mieszkańców – „Aplikacja pomaga pielęgniarkom szkolnym w sprawnej realizacji badań przesiewowych oraz usprawnia komunikację z rodzicami i lekarzem pierwszego kontaktu. Informacje w wersji elektronicznej mogą być udostępnione, więc opiekunowie mają w jednym miejscu dostęp do wszystkich danych dotyczących stanu zdrowia swoich dzieci”.
Rewolucja cyfrowa, jak i rozwój technologii powinny być jak najlepiej wykorzystywane a ochrona zdrowia, które nadal wymaga unowocześnienia – powinna z tej rewolucji korzystać w jak największym stopniu. Dzięki dedykowanym medycynie szkolnej narzędziom samorządy mają szansę poprawić efektywność kampanii i zebrać unikatową, lokalną i co istotne – aktualną bazę danych dotyczącą zdrowia dzieci i młodzieży. Zgromadzone dane pozwolą skutecznie przygotować się do realizacji celowanej profilaktyki zdrowotnej oraz w planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa zdrowotnego w placówkach edukacyjnych.