Radomskie Centrum Onkologii otrzymało międzynarodowy certyfikat Breast Cancer Unit. Potwierdza on, że szpital w Radomiu zapewnia pacjentkom z nowotworem piersi nowoczesną i kompleksową opiekę specjalistów, od momentu diagnozy przez cały proces terapii aż do wyzdrowienia.
“Pacjentkami od samego początku zajmuje się wyselekcjonowana, bardzo doświadczona grupa fachowców. Jest to interdyscyplinarny zespół, który na bieżąco analizuje proces diagnostyki i leczenia” – mówiła podczas konferencji prasowej dotyczącej przyznania certyfikatu szpitalowi w Radomiu dyrektor zarządzająca Dorota Ząbek. Każdy pacjent ma swojego opiekuna – tzw. koordynatora, który od samego początku utrzymuje kontakt z chorym, planuje z nim diagnostykę i leczenie. “Daje to choremu bardzo duże poczucie bezpieczeństwa, co jest niezwykle ważne w procesie leczenia” – podkreśliła dyr. Ząbek.
Zdaniem kierownika oddziału onkologii klinicznej doktora Tomasza Lewandowskiego, uzyskanie certyfikatu oznacza potwierdzenie możliwości kompleksowego leczenia nowotworów piersi na światowym poziomie. “Jesteśmy w stanie przeprowadzić zarówno diagnostykę i leczenie, od badań obrazowych, przez diagnostykę inwazyjną, leczenie zabiegowe, jak i leczenie systemowe czy radioterapię” – podkreślił dr Lewandowski.
W Radomskim Centrum Onkologii pacjent ma często kontakt z tym samym lekarzem, począwszy od początkowych badań, przez proces leczenia, a także już podczas wizyt kontrolnych. “Przyjmuję pacjentów w poradni, potem wykonuję im biopsję, zabiegi operacyjne, następnie nadzoruję kontrolę pooperacyjną, więc obserwuję proces leczenia na każdym etapie” – powiedział dr Grzegorz Szczęśniak z Oddziału Chirurgii Onkologicznej. Zaznaczył jednak, że w ramach konsylium Breast Cancer Unit decyzje podejmowane są przez szerokie grono specjalistów: chirurga onkologicznego, onkologa klinicznego, patomorfologa, radiologa, rehabilitanta i psychoonkologa – “Tylko takie wielospecjalistyczne podejście gwarantuje sukces i daje jak najlepsze wyniki leczenia”.
Dyrektor medyczny RCO prof. Zoran Stojčev wskazał, że placówka w Radomiu jest jedną z nielicznych w kraju, które posiadają Certyfikat Breast Cancer Unit. “To dokument potwierdzający, że spełniamy wysokie wymagania Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego” – powiedział profesor. Zauważył, że na całym świecie jest obecnie tendencja do tworzenia specjalistycznych ośrodków zajmujących się leczeniem konkretnego rodzaju nowotworu np. piersi czy trzustki. W Polsce, niestety – jego zdaniem – wciąż jest takich placówek za mało.
Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechmann zauważyła, że bardzo ważne jest, by w takie wyspecjalizowane ośrodki, jak w Radomiu, powstawały także w innych mniejszych miastach w Polsce. “My, jako Amazonki, cały czas apelujemy, żeby rozpocząć po diagnozie leczenie w dobrym, referencyjnym ośrodku, który gwarantuje – co już jest dowiedzione – o 10 proc. lepszą skuteczność, niż w ośrodku, gdzie tych operacji wykonuje się mniej, gdzie to doświadczenie jest mniejsze” – podkreśliła Krystyna Wechmann.