Ranking najbardziej pracowitych posłów Komisji Zdrowia otwiera Marek Rutka z Lewicy. Ranking bierze pod uwagę częstotliwość, w jakiej posłowie sięgali po swoje sejmowe legitymacje, by załatwić konkretne sprawy swoich wyborców. A więc nie tylko, jak często zabierali głos na parlamentarnych mównicach, ale przede wszystkim, jak często zadawali pytania bieżące, oficjalne „zapytania” i składali interpelacje.
Każde poselskie wystąpienie premiowaliśmy jednym punktem. Zabranie głosu w debacie, obrona interesów swoich wyborców, reagowanie na przebieg procesu legislacyjnego, refleks – to jeden z podstawowych elementów aktywności poselskiej. Spośród posłów komisji najczęściej (256 razy) z tej formy aktywności korzystał Jan Szopiński (Lewica). Najrzadziej – tylko raz – Riad Haidar (KO).
Skorzystanie z instytucji „pytania w sprawie bieżącej” premiowaliśmy poprzez przyznanie 1,5 punktu. Pytanie zadaje się ustnie, a pytany zobligowany jest to udzielenia nań odpowiedzi. Pytający natomiast „do godziny 21.00 dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia posiedzenia Sejmu, informuje na piśmie Marszałka Sejmu o ogólnej tematyce pytania i jego adresacie” (cyt. za w sejmowym regulaminem). Zadanie oficjalnego „pytania w sprawie bieżącej” na ogół wymaga przygotowania i wysiłku większego wysiłku niż zwykłe wystąpienie. Spośród klasyfikowanych przez nas posłów najczęściej (14 razy) „pytania w sprawach bieżących” stawiała Barbara Dziuk (PiS). Ani razu pytania w sprawie bieżącej nie zadali Marcin Duszek (PiS), Elżbieta Gelert (KO), Gabriela Masłowska (PiS), Rajmund Miller (KO), Andrzej Sośnierz (PS) i Katarzyna Sójka (PiS).
Oficjalne „zapytanie poselskie” premiowaliśmy dwoma punktami. Składa się je „w sprawach o charakterze jednostkowym, dotyczących prowadzonej przez Radę Ministrów polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz zadań publicznych realizowanych przez administrację rządową”. Zapytania często mają charakter interwencyjny, wymagają dobrego przygotowania i szczegółowego zapoznania się ze sprawą, w której poseł je składa. Najczęściej – 437 razy – po instytucję zapytania sięgał Janusz Korwin – Mikke (Konfederacja). Ani razu nie uczyniło tego pięcioro posłów PiS (Tadeusz Chrzan, Katarzyna Czochara, Marcin Duszek, Krzysztof Szulowski) oraz Jerzy Hardie-Douglas (KO) i Andrzej Sośnierz (PS).
Za każdą interpelację przyznawaliśmy trzy punkty. To jest najtrudniejsze, najbardziej pracochłonne , ale przy tym i najskuteczniejsze narzędzie poselskiej aktywności. Interpelacje dotyczą spraw przekrojowych (np. ogólnej sytuacji pacjentów z cukrzycą, polityki lekowej itp.). Od autora interpelacji regulamin pisemnego opisu „sytuacji faktycznej”. Trudniej zatem napisać interpelację niż skierować zapytanie, często wymaga ona pracy zespołowej, dobrej organizacji wewnątrz biura poselskiego oraz umiejętności współpracy z ekspertami zewnętrznymi. Najwięcej interpelacji (1 357) złożył poseł Marek Rutka z Lewicy. Spośród sklasyfikowanych w rankingu posłów Komisji Zdrowia żadnej interpelacji nie złożył jedynie jej przewodniczący Tomasz Latos.
Ostatecznie biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej formy aktywności poselskiej kolejność w rankingu najbardziej pracowitych posłów przedstawia się następująco:
- Marek Rutka (Lewica) – 4353 pkt.
- Katarzyna Skowrońska (PiS) – 3742
- Jan Szopiński (Lewica) – 2312
- Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja ) – 2031
- Monika Wielichowska (KO, z-ca przew.) – 1455
- Zdzisław Wolski (Lewica) – 1397
- Marcelina Zawisza (Lewica) – 1275
- Riad Haidar (KO) – 961,5
- Marek Hok (KO) – 639,5
- Dariusz Klimczak (KP) – 602
- Paweł Kowal (KO) – 492,5
- Rajmund Miller (KO, z-ca przew.) – 446
- Elżbieta Gelert (KO) – 283
- Władysław Kosiniak-Kamysz (KP) – 266
- Radosław Lubczyk (KP) – 228,5
- Anna Dąbrowska-Banaszek (PiS) -149
- Barbara Dziuk (PiS) – 120
- Patryk Wicher (PiS) – 120
- Anna Kwiecień (PiS, z-ca przew.) – 115,5
- Paweł Rychlik (PiS) – 115
- Marcin Duszek (PiS) – 95
- Violetta Porowska (PiS) – 79,5
- Jerzy Hardie-Douglas (KO) – 62,5
- Tadeusz Chrzan (PiS) – 55
- Gabriela Masłowska (PiS) – 53
- Czesław Hoc (PiS, z-ca przew.) – 52,5
- Bolesław Piecha (PiS, z-ca przew.) – 49
- Tomasz Latos (PiS, przew.) – 48,5
- Katarzyna Sójka (PiS) – 48
- Krzysztof Szulowski (PiS) – 47
- Andrzej Sośnierz (PS) – 12
- Katarzyna Czochara (PiS) – 9,5.
W notowaniu braliśmy pod uwagę jedynie 32 posłów, którzy w Sejmowej Komisji Zdrowia zasiadali od początku obecnej kadencji do dzisiaj (przez skład komisji przewinęło się dodatkowo jeszcze 16 posłów, niektórzy zasiadali w niej ok. miesiąca, nie było sposobu, stworzyć obiektywne kryterium oceniające ich aktywność).
Dane za: sejm.gov.pl, stan na 23 sierpnia 2021.