Obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej wchodzi w życie 8 stycznia. Informatyzacja ochrony zdrowia, którą wprowadza Ministerstwo Zdrowia, stanowi okazję do rozwoju i sprzedaży aplikacji oraz programów do kompleksowej obsługi placówek medycznych. Dlatego ich producenci wspierają działania resortu i promują swoje produkty. Producent bezpłatnego programu Gabinet drWidget podkreśla, że przy jego użyciu wystawienie e-recepty trwa tylko 18 sekund.
Pacjenci posiadający Internetowe Konto Pacjenta mogą otrzymać e-receptę pod postacią 4-cyfrowego kodu. Do dziś IKP założyło ponad 807 tys. Polaków. Ministerstwo chce zwiększyć ich liczbę, czemu służy m.in. dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy POZ zakładających Internetowe Konta Pacjenta. Jego wysokość zmienia się wraz z liczbą aktywowanych kont – najwyższa wynosi 36,90 zł, najniższa 12,30 zł.
Dzięki niektórym programom gabinetowym, z których korzystają placówki medyczne, pacjenci mogą otrzymywać e-recepty za pomocą SMS nie posiadając Internetowego Konta Pacjenta. Takie rozwiązanie zachwala na przykład Dominik Kieda, dyrektor EDM w LekSeek Polska – “Lekarz korzystający z bezpłatnego programu Gabinet drWidget może wysłać 4-cyfrowy kod na numer telefonu pacjenta z informacją, że do zrealizowania recepty będzie potrzebny jego numer PESEL. Pacjent nie musi posiadać IKP.” Aby to było możliwe, chory musi udostępnić swój numer komórkowy i wyrazić zgodę na otrzymywanie e-recepty w takiej formie.
“Nasze doświadczenia pokazują, że średni czas wystawienia e-recepty wynosi 18 sekund. Dzieje się tak ponieważ system m.in. wspiera decyzje terapeutyczne lekarza, podpowiada, jakie leki wchodzą w interakcje. Pozwala tym samym ograniczyć błędy w farmakoterapii, które są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale także mogą zagrażać życiu” – mówi Dominik Kieda. Aby lekarz mógł w tak krótkim czasie wystawiać e-recepty, musi mieć wcześniej wgrane certyfikaty WSS i TLS.
W przypadku Internetowego Konta Pacjenta wszystkie e-recepty są widoczne dla pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl. W wielu aplikacjach pacjenci także mają wgląd w listę przepisywanych im leków. Przy ich stosowaniu za gromadzenie i przechowywanie danych wrażliwych odpowiedzialne są podmioty lecznicze – właściciele placówek medycznych.
Gabinet drWidget jest dostępny w chmurze, dzięki czemu lekarz może z niego korzystać z dowolnego miejsca, o ile ma połączenie z internetem. Połączenia z bazą danych są szyfrowane sesją użytkownika. Lekarze posiadający indywidualne konta w Gabinecie drWidget mają obowiązek zmieniać swoje hasła co 30 dni. Każda zmiana wprowadzana w kartotece pacjenta zostaje zarejestrowana przez system i jest opatrzona nazwiskiem jej autora. System automatycznie tworzy zapasowe kopie danych.
© mZdrowie.pl
Kiedy w programie będzie pełna możliwość przepisywania na e-receptach leków recepturowych?
Na razie pokazuje się informacja, że tworzenie modułu jest w fazie pilotażu.
Np. nie ma możliwości zapisania proszków recepturowych, mikstur recepturowych itp