W ponad połowie polskich szpitali pacjent nie może skorzystać z Wi-Fi – to wynik badania wykonanego przez centrum badawczo-rozwojowe Biostat na zlecenie Fortinetu. Co ciekawe, placówki niezapewniające dostępu do internetu nie planują tego zmieniać w najbliższej przyszłości.
Badanie Biostatu wykazuje, że w 51 proc. polskich placówek szpitalnych pacjenci nie mają dostępu do sieci bezprzewodowej. Tylko w co piątej placówce dostęp do internetu zapewniony jest w każdym miejscu. Chorzy z sieci Wi-Fi częściej mogą korzystać w szpitalach publicznych (84 proc.) niż prywatnych ( 67 proc.).
W 5 proc. szpitali pacjenci mogą korzystać z Wi-Fi bez ograniczeń w każdym pomieszczeniu. W co trzeciej placówce dostęp zagwarantowany jest wyłącznie w wybranych miejscach. W 25 proc. szpitali Wi-Fi dostępne jest bez limitów bądź konieczności podawania hasła, lecz jedynie w wydzielonych do tego strefach. Najpopularniejszym zabezpieczeniem dostępu do sieci bezprzewodowej, funkcjonującym w 45 proc. szpitali, jest ogólnodostępne hasło. W ponad połowie szpitali, w których obecnie brakuje sieci Wi-Fi, nie ma planów jej instalacji w najbliższej przyszłości. Co ósmy respondent nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tym temacie, a co trzeci powiedział, że wdrożenie tego typu sieci jest planowane bądź jest już w trakcie realizacji.
Sieć Wi-Fi stanowi niewątpliwie udogodnienie dla pacjentów. Każdy pobyt w szpitalu – to rozłąka z najbliższymi, bardzo często mieszkającymi daleko od miejsca hospitalizacji. Wi-Fi daje możliwość zachowania łączności ze światem zewnętrznym. Jak wskazują psycholodzy – pośrednio może to wpływać na samopoczucie pacjenta i przyspieszać proces jego powrotu do zdrowia, co widać zwłaszcza w szpitalach dziecięcych.
Bezprzewodowy internet w szpitalach i zwiększanie liczby używanych urządzeń – to niestety wzrost ryzyka cyberataków na infrastrukturę IT. Wpływa ma na to także zjawisko używania prywatnych urządzeń, (m.in. smartfonów i tabletów) do łączenia się z firmową siecią. „W przypadku, gdy sprzęt zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do prywatnych danych użytkownika, i za pośrednictwem tego urządzenia także wgląd do poufnych informacji placówki szpitalnej” – zaznaczają eksperci Fortinet, dodając, że oszuści mogą również stworzyć fałszywą sieć, o autentycznie brzmiącej nazwie, ale pozbawionej konieczności wprowadzania hasła. Podłączony do niej mechanizm zazwyczaj zbiera dane urządzeń podłączanych do sieci Wi-Fi przez nieświadomych użytkowników. „Cyberprzestępcy dysponują również wiedzą i narzędziami pozwalającymi włamać się do routerów, aby następnie zdalnie zainstalować w nich złośliwe oprogramowanie. Po połączeniu się z daną siecią, pacjenci mogą nieświadomie zainfekować swoje urządzenie, a korzystając na przykład z bankowości internetowej przekazać dane logowania oszustom” – podsumowują eksperci Fortinet.
W opinii ekspertów, bezpieczeństwa placówkom szpitalnym nie zapewni jeden system czy rozwiązanie informatyczne. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo informatyczne tworzą ludzie, struktura zarządcza, wspierające ją procesy i technologia.