Polskie startupy działające w obszarze opieki zdrowotnej bez problemu zdobywają granty. Mają jednak trudności w uzyskaniu finansowania. Spośród państw uczestniczących w programach EIT Health, Polska jest krajem o dużym potencjale, ale średniej dojrzałości ekosystemów innowacji.
EIT Health zaprezentowało wyniki raportu „InnoStars Assessment of Healthcare Innovation Ecosystem Maturity”, którego celem była ocena ekosystemów innowacji w obszarze opieki zdrowotnej krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Badano efektywność wykorzystania przez startupy możliwości oferowanych przez programy. Do oceny posłużył Model Dojrzałości Ekosystemów autorstwa Moniki Rozalskiej-Lilo (skala 1-5, gdzie nota „1” oznacza początkujący a „5” = ekspert). Najwyższą ocenę „5” otrzymał jedynie Izrael, który zapewnia ukierunkowane programy dla innowatorów, zróżnicowane formy finansowania oraz ma doświadczonych pracowników budujących sieci społeczne skupione wokół rozwoju innowacji.
Polska przy pomocy wspomnianego modelu została oceniona na „3” = eksperymentator. Będąc w połowie rozwoju innowacyjności w opiece zdrowotnej, nasz kraj posiada już wiele metod wsparcia startupów, wzrastające możliwości ich finansowania, a także sieci specjalistów zainteresowanych innowacjami w tym obszarze. Jednocześnie 26 polskich firm, które wzięły udział w programach EIT Health, uzyskało najwyższe noty w odniesieniu do pozyskiwania grantów zewnętrznych. Uplasowały się one również powyżej średniej w ocenie zatrudnienia i odsetku startupów wchodzących na rynek. Poprawy wymaga natomiast pozyskiwanie finansowania zewnętrznego. Joanna Broy (Ecosystem Lead for Poland, EIT Health InnoStars) ocenia – „Badanie dowodzi, że Polska jest dobrze przygotowana do wspierania innowacji w sektorze opieki zdrowotnej, które mają szanse dać obywatelom Europy możliwości dłuższego i zdrowszego życia. Musimy edukować i zachęcać młodych ludzi do zakładania firm, a co najważniejsze uczyć się na błędach i nie wstydzić się ich, jak to, my Polacy, mamy w zwyczaju”.
Jako przykład startupu wspieranego przez EIT Health, który odniósł sukces na polskim rynku, można wymienić firmę UVera. Dostarcza ona bezpieczne środki ochrony przed promieniowaniem UV, które wytwarzane są w oparciu o procesy biotechnologiczne. Produkty te są nie tylko zdrowe dla człowieka, ale również chronią środowisko naturalne. UVera w poprzednich latach została laureatem prestiżowych programów akceleracyjnych EIT Health. Pierwszy klient firmy otrzymał licencję technologiczną w zeszłym roku.
EIT Health jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze opieki zdrowotnej. Organizacja ta została utworzona z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, który został powołany w 2008 roku przez UE. Celem nadrzędnym było wzmocnienie zdolności europejskich państw do wdrażania innowacji. EIT Health rekrutuje start-upy związane z sektorem zdrowotnym do programów je wspierających.