Polscy badacze ze spółki ExploRNA Therapeutics otrzymali 813 tys. dolarów od Fundacja Billa i Melindy Gatesów na dalszy rozwój autorskiej technologii modyfikacji mRNA,. Technologia, nad którą pracują, może zostać wykorzystana w leczeniu chorób wirusowych i nowotworowych.
ExploRNA Theraputics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymała ponad 813 tys. dolarów na realizację projektu, którego celem jest weryfikacja opracowanej przez badaczy technologii polegającej na modyfikacji końca 5’ mRNA pod kątem jej zastosowań w leczeniu m.in. chorób wirusowych i nowotworowych. „Przyznanie grantu świadczy o tym, że jako spółka spin-off z Polski zostaliśmy zauważeni przez globalną organizację i nasze dotychczasowe wyniki zostały docenione” – mówi prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, prezes spółki ExploRNA Therapeutics. Podkreśla jednocześnie, że jest to pierwszy krok do tego, aby technologia modyfikacji mRNA mogła zostać użyta w terapiach mRNA. Badacze nie zakładają wytworzenia szczepionki przeciwko konkretnej chorobie. „Naszym celem jest pokazanie, że użycie naszej technologii przynosi realne korzyści w tworzeniu szczepionek opartych na technologii mRNA, a więc w zapobieganiu rozwojowi chorób zakaźnych, a także w leczeniu chorób nowotworowych” – mówi prof. Jemielity.
Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów będzie trwał 14 miesięcy. W ramach ufundowanego grantu ExploRNA Therapeutics będzie współpracować z kanadyjską firmą Acuitas, specjalizującą się w produkcji systemów dostarczania leków zawierających kwasy nukleinowe na bazie nanocząstek lipidowych. Dzięki nim szczepionki są w stanie wniknąć do komórek organizmu.
ExploRNA Therapeutics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis. Celem jej działalności jest badanie skuteczności terapeutycznej nowych rozwiązań dotyczących modyfikowanego mRNA i wdrażanie ich w leczeniu. Technologia modyfikacji mRNA, jaką opracowali badacze pozwala na zmniejszenie dawki mRNA w szczepionce, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie skutków ubocznych terapii, jak i obniżenie kosztów wytworzenia szczepionki.
Mimo spektakularnego wzrostu sektora Bio Tech w Polsce w ostatnich kilku latach, nasza branża biotechnologiczna wciąż jest na wczesnym etapie. W Polsce działa jest 200 przedsiębiorstw prowadzących działalność biotechnologiczną. W ponad połowie są to mikro i małe spółki. Optymizmem napawa fakt, że nakłady inwestycyjne i badawcze stale rosną. Siłą polskiego sektora biotechnologicznego są utalentowani naukowcy, którzy dzięki rozwojowi branży mają szansę rozwijać swoje kariery w kraju. Ważną rolę w rozwoju biotechnologii odgrywa państwo – oprócz przyznawania grantów, istotne jest również przyglądanie się procesom rozwoju sektora z punktu widzenia systemu prawnego, mówił podczas zeszłorocznego panelu dyskusyjnego, rozpoczynającego Konferencję Inwestorską Branży Biotech na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie otwierał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak zauważył, kilka elementów polskiego prawa można byłoby poprawić, żeby nie utrudniać rozwoju biotechnologii, a wręcz przeciwnie, zwiększyć jej dynamikę – „Przygotujemy taki pakiet legislacyjny, który będzie wychodził naprzeciw oczekiwanemu rozwojowi biotechnologii” – zapewnił minister Buda.