Dwa prywatne szpitale w województwie śląskim w ostatnich tygodniach rozpoczęły wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem robotów chirurgicznych. Śląskie Centrum Urologii Urovita w Chorzowie od 25 lutego wykonuje zabiegi z wykorzystaniem systemu Versius. Natomiast w Częstochowie Szpital Mazovia 31 marca wykonał pierwszą operację przy pomocy robota da Vinci.
Urovita wykonuje zabiegi robotowe na podstawie kontraktu z NFZ, są zatem bezpłatne dla pacjentów. Placówka działa w Chorzowie już 17 lat, dzięki kontraktowi z NFZ w ubiegłym roku wykonała 85 operacji prostatektomii metodą klasyczną (skalpelem) lub laparoskopowo. Od lutego pacjenci mogą liczyć na zabiegi robotowe – 25 lutego przeprowadzono pierwszą prostatekomię. Oprócz prostatektomii, lekarze Urovity wykonują także robotowe operacje nerki i z zakresu ginekologii onkologicznej. Jak mówi wiceprezes Lesław Polański, do końca 2022 roku placówka zamierza przeprowadzić 200-300 zabiegów robotowych.
“Pierwsza operacja robotyczna w Szpitalu Urovita wieńczy kilkunastoletni proces budowy ośrodka urologicznego w Chorzowie. Przez 17 lat zrobiliśmy dużo, ale teraz wchodzimy w wielki świat innowacji. To dzięki decyzji zarządu, pasji zaangażowanych lekarzy i zespołu medycznego udało się tego dokonać” – mówi dr Andrzej Szurkowski, ordynator oddziału urologii. Zabiegi robotowe przeprowadza w Urovicie czterech operatorów: Marcin Trzewik, Norbert Szydłowski-Pęśko, Bartosz Kadłubicki oraz Grzegorz Kwolek.
Natomiast 31 marca w częstochowskim Szpitalu Mazovia przeprowadzono pierwszy zabieg prostatektomii z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabiegi robotowe są w tej placówce wykonywane odpłatnie. Prof. Igal Mor, dyrektor szpitala deklaruje jednak zainteresowanie podpisaniem przez częstochowską placówkę kontraktu z NFZ na świadczenia urologiczne, obejmującego również zabiegi prostatektomii wykonywanej przy pomocy robota.
Szpital Mazovia działa od 2009 roku w Warszawie, nową placówkę w Częstochowie uruchomił w marcu 2022 roku przy ul. Warszawskiej, w budynku gdzie wcześniej mieścił się Szpital Nu-Med. Pierwszy zabieg chirurgii robotowej w warszawskim szpitalu wykonano w 2017 roku i był to trzeci szpital w Polsce, a pierwszy prywatny, posiadający robota da Vinci.