Braki kadrowe na rynku pracy lekarzy – to okazja dla firm pośrednictwa pracy, rekruterów, a także nowoczesnych metod zatrudniania. Pojawiają się nowe pomysły na usprawnienie procesu rekrutacji na bazie internetu i aplikacji mobilnych, a jednym z przykładów jest polski startup MediShift.
MediShift – to serwis internetowy oparty o rozwiązania sztucznej inteligencji, a także aplikacja na smartfony. Pomysł rozwiązania wyszedł ze środowiska lekarskiego. „Lekarz i pracodawca określają swoje preferencje dotyczące finansów, czasu pracy i lokalizacji. Aplikacja automatycznie dopasowuje profile użytkowników i wysyła im powiadomienia za każdym razem, kiedy znajdzie nową parę” – opisują działania serwisu jego twórcy.
Używający serwisu lub aplikacji lekarz jest na bieżąco informowany o nowych i atrakcyjnych dla niego ofertach zatrudnienia. Pracodawca może sprawniej pozyskiwać pracowników, a dodatkowo ma wiedzę o realnych stawkach i może modyfikować swoje oferty w zależności od sytuacji na rynku. Aplikacja umożliwia poszukiwanie pracowników zarówno w trybie „full time”, jak i takich, którzy chcą wyłącznie dorobić „po godzinach”. Kolejną opcją jest możliwość poszukiwania czasowego zastępstwa.
„Inicjatywa opracowania technologii pozwalającej na inteligentną rekrutację wyszła ze środowiska młodych lekarzy” – pisze o sobie Medishift. Jedną z głównych pomysłodawczyń tego projektu jest Katarzyna Dziąbowska – Grabias, prezes Medishift. Jest ona jednocześnie lekarką – rezydentem, która zderzyła się z rzeczywistością w obszarze rekrutacji, kiedy poszukiwała swojej pierwszej pracy. „Napotkała duże trudności, które zainspirowały ją do stworzenia narzędzia dedykowanego lekarzom i placówkom” – pisze w swoim komunikacie firma.
Zespół programistów MediShift brał udział w sopockim Hackathonie (towarzyszący Forum e-Zdrowia konkurs dla małych i średnich firm, gotowych do podejmowania wyzwań z obszaru e-zdrowia). Zadanie wykonane przez programistów MediShift otrzymało wyróżnienie.