Gdański Uniwersytet Medyczny i Polpharma dołączają do EIT Health ‒ europejskiego partnerstwa publiczno-prywatnego pracującego na rzecz rozwoju innowacji w medycynie i opiece zdrowotnej.
Do gron partnerów EIT Health należą m.in. Uniwersytet Paryski, GE Healthcare, Instytut Karolinska, Astra Zeneca, Roche, Sanofi, Siemens, Uniwersytet Techniczny w Delft, Comarch, Celon Pharma, Philips, Uniwersytet Medyczny w Łodzi czy Sieć Badawcza Łukasiewicz – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Partnerstwo pozwala na szeroką współpracę ze 150 najważniejszymi instytucjami, firmami i uczelniami w Europie.
EIT Health – to organizacja non-profit będąca częścią Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) utworzona przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji. Jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Współpracuje z najważniejszymi podmiotami związanymi z ochroną zdrowia w Polsce. Działania podejmowane w ramach partnerstwa wspierają rozwój innowacji w dziedzinach medycyny i opieki zdrowotnej. „System ochrony zdrowia został postawiony przed wielkimi wyzwaniami. Dlatego kluczowe jest poszukiwanie i budowanie partnerstw, które mogą go wzmocnić. EIT Health – to największa sieć w tej części świata, która dostarcza kompleksowe wsparcie w obszarze edukacji, akceleracji i tworzenia konsorcjów rozwijających innowacyjne projekty medyczne oraz z zakresu zdrowia publicznego. Dołączenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Polpharmy to bardzo ważny krok dla rozwoju innowacji w Polsce” – podkreślił Mikołaj Gurdała, manager ds. innowacji w EIT Health w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej.
Do tej pory Gdański Uniwersytet Medyczny, jako pierwsza medyczna uczelnia badawcza w Polsce, dla sieci EIT Health pełnił rolę wspierającą jako zewnętrzny hub. Od niedawna stał się pełnoprawnym partnerem i jednocześnie drugą uczelnią medyczną, która działa w ramach EIT Health w Polsce. Współpraca w ramach EIT Health to dodatkowe możliwości pracy badawczej w tworzonych w międzynarodowych zespołach. Projekty wychodzą nie tylko poza struktury uczelni i kraju, ale wpływają także na gospodarkę, umacniają współpracę akademicko-biznesową oraz rozwój opieki zdrowotnej. Działania EIT Health Hub aktywizują studentów i doktorantów GUMed tworząc dla nich możliwości rozwoju na szkoleniach o warsztatach rozwijających kompetencje w obszarze komercjalizacji wyników badań. Do 2020 roku EIT Health przeszkoliło 11 tysięcy studentów, lekarzy, naukowców, przedsiębiorców, wdrożyło ponad 55 rozwiązań, udzieliło wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom, pomogło uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów.
„Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje politykę pobudzającą wzrost innowacyjności opartej na wynikach badań naukowych i prac realizowanych w Uczelni poprzez transfer wiedzy do przemysłu. Stawia na wzmacnianie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym o zasięgu krajowym i międzynarodowym” – mówi dr Katarzyna Waligóra-Borek, p.o. dyrektora Centrum Transferu Technologii GUMed. „Intensyfikacja komercjalizacji wyników badań – to jeden z celów strategii rozwoju naszej Uczelni do roku 2025, a także zadań, które będziemy realizować w ramach projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Zawiązane partnerstwo pozwoli nam efektywniej wykorzystać wzajemny potencjał” – dodaje.
Bożenna Kozakiewicz, dyrektor rozwoju biznesu Grupy Polpharma wyjaśnia, że jednym z nadrzędnych działań firmy jest współpraca ze środowiskiem naukowym i biznesowym, skoncentrowana na rozwoju technologii umożliwiających dostęp pacjentom do innowacyjnych rozwiązań. Kolejnym powodem współpracy jest wzajemna wymiana wiedzy.
Podlegająca pod Europejski Instytut Innowacji i Technologii organizacja działa na rzecz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w sektorze medycyny opieki nad pacjentem: od wdrażania cyfrowych rozwiązań umożliwiających monitorowanie stanu zdrowia pacjenta po inteligentne narzędzia aktywizacji (edukacji zdrowotnej) i wsparcie dla przedsiębiorstw rozwijających swoją działalność w sektorze ochrony zdrowia.
„Platforma EIT Health daje partnerom wsparcie w obszarze edukacji, akceleracji i tworzenia konsorcjów rozwijających innowacyjne projekty medyczne oraz z zakresu zdrowia publicznego. Liczymy, że nasza współpraca będzie polegała na wymianie wiedzy eksperckiej oraz wspólnej realizacji projektów, które mają znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa lekowego pacjentów w Europie czy też rozwoju nowoczesnych produktów, stosowanych zwłaszcza w chorobach przewlekłych. Razem z europejskimi partnerami chcemy również skupić się na transformacji sektora zdrowia w kierunku modelu skoncentrowanego na potrzebach pacjenta” – mówi Bożenna Kozakiewicz w rozmowie z portalem mZdrowie.
„Obecnie pracujemy nad projektem, który pozwoli rozwijać innowacyjne kombinacje lekowe stosowane w chorobach przewlekłych. Innowacje w obszarze ochrony zdrowia to nie tylko innowacyjne terapie, ale również rozwiązania cyfrowe, które wspomagają zarówno pacjentów, jak i lekarzy. EIT Health to organizacja, która od lat skupia się na rozwoju tego typu innowacji, stąd też połączenie wiedzy i kompetencji EIT oraz Polpharmy daje szanse na stworzenie unikalnych rozwiązań w skali Europy. Jednym z kluczowych obszarów innowacji, które są przedmiotem naszego zainteresowania jest wykorzystanie nowoczesnych technologii cyfrowych. Mamy nadzieję, że wspólnie z partnerami EIT Health uda nam się stworzyć rozwiązania, które będą wspierały pacjenta w terapii i profilaktyce oraz adresowały najważniejsze wyzwania zarówno polskiego, jak i europejskiego systemu ochrony zdrowia, takie jak m.in. dostęp do leczenia” – dodaje przedstawicielka władz Polpharmy.
Joanna Puškar, kierownik zespołu ds. komunikacji zewnętrznej Sieci Badawczej Łukasiewicz, która przystąpiła do projektu we wrześniu tego roku, podziela entuzjazm Bożenny Kozakiewicz. Przekonuje, że partnerstwo Sieci Badawczej Łukasiewicz z EIT Healt – to zaproszenie do współpracy nad najbardziej innowacyjnymi projektami medycznymi w Europie – “Wśród partnerów EIT Health jest m.in. Uniwersytet Medyczny w Łodzi, z którym podpisaliśmy również porozumienie o współpracy. To kolejna polska uczelnia, z którą Instytuty Łukasiewicza intensyfikują współpracę, ale pierwsza o profilu medycznym. W praktyce obydwa porozumienia rozszerzają pola współpracy pomiędzy partnerami EIT Health w Polsce oraz otwierają drzwi do tworzenia nowych projektów innowacyjnych z obszaru medycyny i ochrony zdrowia, z których będą mogli skorzystać również polscy pacjenci.”
„W ramach podpisanego z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi porozumienia będziemy realizować projekty wspierające przedsiębiorczość, w szczególności tę akademicką, w obszarze zdrowia – jednego z czterech priorytetowych kierunków działalności Łukasiewicza. Tym samym dotychczasowa współpraca, którą realizowały Instytuty Łukasiewicza i Uniwersytet Medyczny na gruncie krajowym, przeniesie się na grunt europejski i mamy nadzieję, że zaowocuje licznymi wspólnymi przedsięwzięciami. Umowa pomiędzy Siecią Badawczą Łukasiewicz a Uniwersytetem Medycznym w Łodzi zakłada m.in. realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, wdrażanie programów edukacyjnych czy wymianę doświadczeń oraz know-how w zakresie akceleracji nowych spin-offów i start-upów w ramach EIT Health. Chcemy wspólnie budować kolejne platformy badawcze z obszaru medycyny, badań klinicznych i ochrony zdrowia. W ramach współpracy rozwijać będziemy projekty w obszarze zdrowia, jednego z 4 strategicznych kierunków rozwoju Sieci. Dotyczyć one będą między innymi innowacji systemowych, rozwiązań w telemedycynie, nowych urządzeń i technik medycznych jak biosensory, nanotechnologii czy badań nad nowymi lekami” – wylicza Joanna Puškar.
EIT Health w Polsce współpracuje już m.in. z następującymi instytucjami:
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
- Celon Pharma,
- Sieć Badawcza Łukasiewicz,
- Comarch,
- Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi.
W Polsce zrealizowane już zostały m.in. platforma telemedyczna monitorująca leczenie pacjentów z cukrzycą typu 2, program Silver Starters aktywizujący osoby 50+ do zakładania startupów i prowadzenia biznesów odpowiadających na realne potrzeby seniorów,czy HelloAIRIS, unikatowy program szkoleniowy z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie.