Celon Pharma poinformował o podpisaniu umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które wyłoży 31,2 mln zł z 55 mln potrzebnych do realizacji projektu „Serotoninergiczna terapia przeciwbólowa oparta o agonistę receptora 5-HT7 (STEP7)”.
Projekt ma na celu rozwój oraz ewaluację kliniczną, do badań II fazy włącznie, pierwszego w klasie agonisty receptora 5-HT7 jako leku przeciwbólowego w leczeniu neuropatii, stanowiącej duży problem kliniczny i ogromne obciążenie społeczno-ekonomiczne. Ból neuropatyczny towarzyszy innym, często występującym się chorobom – m.in. nowotworom, cukrzycy, półpaścowi, infekcji HIV, udarom i stwardnieniu rozsianemu. Przy rozwoju leku na ból neuropatyczny firma współpracować będzie z Instytutem Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, ośrodkiem naukowym specjalizujący się w dziedzinie neuropsychofarmakologii.
Projekt ma na celu rozwój oraz ewaluację kliniczną, do badań II fazy włącznie, pierwszego w klasie agonisty receptora 5-HT7 jako leku przeciwbólowego w leczeniu neuropatii, stanowiącej duży problem kliniczny i ogromne obciążenie społeczno-ekonomiczne. Ból neuropatyczny towarzyszy innym, często występującym się chorobom – m.in. nowotworom, cukrzycy, półpaścowi, infekcji HIV, udarom i stwardnieniu rozsianemu.
Ból neuropatyczny – to subiektywne, przykre i długo utrzymujące się doznanie zmysłowe organizmu, niepowstałe na skutek działania czynników drażniących, w odróżnieniu od bólu ostrego. Ból neuropatyczny w opinii pacjentów jest trudny do opisania i ma zróżnicowany charakter. Cechy bólu neuropatycznego, oprócz zaburzeń czucia – to również osłabienie kondycji psychicznej, utrudnione codzienne funkcjonowanie, obniżony komfort życia, problemy ze snem, nerwowość, chroniczne zmęczenie czy trudności z koncentracją.
Jak dotychczas nie ma w pełni skutecznego leku na tę dolegliwość. Częściowe efekty przynosi stosowanie farmakoterapii – NLZP, leki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, opioidy – w kombinacji z fizjoterapią. Celon Pharma stawia sobie za cel rozpoznanie, jakie mechanizmy są odpowiedzialne za powstawanie bólu u poszczególnych pacjentów oraz zastosowanie leczenia specyficznego dla tych mechanizmów.
Celon Pharma S.A. wytwarza leki, prowadzi badania naukowe i marketing własnych produktów. Dział badawczo-rozwojowy Celon Pharma S.A. tworzy ponad 70 naukowców z dziedziny biologii molekularnej, farmacji i chemii.
© mZdrowie.pl