Ożywienie niemieckiej gospodarki w 2021 roku byłoby znacznie mniejsze, gdyby nie sukces biznesowy firmy BioNTech, która wyprodukowała szczepionkę przeciw Covid-19. Przedsiębiorstwo z Moguncji wniosło prawdopodobnie około 0,5 proc. do PKB. Tak wynika z szacunków zarówno Instytutu Polityki Makroekonomicznej (IMK), jak i Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW).
“Istnieje wyraźny efekt BioNTech” – powiedział agencji Reutera dyrektor naukowy IMK Sebastian Dullien. Największa gospodarka Europy wzrosła w 2021 roku o 2,7 proc. – podał Federalny Urząd Statystyczny. Bez sukcesu BioNTechu byłoby tylko 2,2 proc., bo spółka ta przyczyniła się do wzrostu o pół punktu procentowego.
Producent szczepionek podaje, że w ubiegłym roku zarobił na szczepionkach 16-17 mld euro. W 2020 roku obroty firmy nie przekraczały pół miliarda. “Jest to ogromny wzrost, który ma wpływ na ogólny wzrost gospodarczy Niemiec” – powiedział Dullien.
W 2021 roku gospodarka RFN wyszła z załamania związanego z pandemią w poprzednim roku, aczkolwiek w mniejszym stopniu niż pierwotnie oczekiwano – informuje telewizja ARD. Według pierwszego oficjalnego szacunku PKB wzrósł o 2,7 proc. choć ekonomiści początkowo oczekiwali wzrostu w wysokości 4 proc. Według prognoz, ożywienie gospodarcze nabierze tempa od wiosny 2022 roku – napędzane przede wszystkim skłonnością konsumentów do wydawania pieniędzy. Bundesbank zakłada, że mieszkańcy Niemiec będą przez jakiś czas wydawać więcej pieniędzy niż w czasach przed pandemią.