Agencja Badań Medycznych zapowiedziała, że 31 maja 2022 ogłosi konkurs na wsparcie badań dotyczących opracowania nowych leków generycznych i biopodobnych. Do naukowców trafi 150 mln zł. Wnioski będzie można składać do 31 sierpnia 2022 r.
W ramach planowanego przez ABM konkursu dopuszczone będzie składanie wniosków dotyczących projektów znajdujących się na różnych fazach rozwoju – zarówno tych będących w fazie pomysłu, jak i wymagających przeprowadzenia prac rozwojowych. Dofinansowaniu będą podlegać działania z zakresu badań podstawowych, badań przemysłowych i prac rozwojowych. Dodatkowo, przedsiębiorstwa z sektora MŚP będą mogły wnioskować o finansowanie usług doradczych. Projekt będzie musiał zakończyć się rejestracją i wdrożeniem produktu leczniczego do produkcji – samodzielnie, przez udzielenie licencji lub sprzedaż praw podmiotowi trzeciemu.
Konkurs ma na celu wsparcie finansowe prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowywania i rozwijania innowacyjnych rozwiązań w obszarze nowych postaci farmaceutycznych leków dopuszczonych do obrotu, leków generycznych oraz leków biopodobnych. Zakres działań objętych konkursem obejmuje:
- opracowanie nowych postaci leków o modyfikowanym uwalnianiu
- opracowanie i rozwój nowych postaci farmaceutycznych produktów leczniczych opartych o dopuszczone do obrotu substancje czynne
- opracowanie i rozwój produktów leczniczych złożonych
- opracowanie i rozwój leków generycznych
- opracowanie i rozwój leków biopodobnych.
Krajowa produkcja leków
Aktualnie nawet 40 proc. leków sprzedawanych w Unii Europejskiej pochodzi z Azji, a 80 proc. substancji aktywnych jest produkowanych w Chinach i Indiach. W Polsce tylko około 30 proc. leków sprzedawanych w aptekach pochodzi z produkcji lokalnej. Wsparcie rynku leków generycznych i biopodobnych przez Agencję Badań Medycznych ma przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa lekowego, uniezależnienia Polski od zagranicznych producentów i dostawców oraz wzrostu PKB.
Produkcja podstawowych leków w kraju jest ważna dla bezpieczeństwa lekowego – “Produkty te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia ochrony zdrowia i dobrostanu obywateli, zapewniają możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się warunki epidemiologiczne oraz będą wspierały mechanizmy związane z utrzymaniem konkurencyjności, innowacyjności i zrównoważonej produkcji farmaceutycznej, przy uwzględnieniu potrzeb pacjentów i systemu opieki zdrowotnej” – wyjaśnia dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
Obok zapewnienia bezpieczeństwa lekowego państwa, ważny jest także aspekt gospodarczy. Większa produkcja leków na terenie Polski będzie miała przełożenie na wzrost PKB i większe zatrudnienie. Ponadto nieodłącznym elementem projektów B+R jest rozwój innowacyjności. “Zwiększenie środków na rozwój ułatwi przyciągnięcie zagranicznych inwestycji, ale również zatrzymanie w kraju naukowców oraz absolwentów uczelni wyższych. Inwestycja w innowacyjność ma zatem przełożenie na wzrost potencjału całej gospodarki oraz wzmocnienie pozycji kraju na arenie międzynarodowej” – podkreśla Sławomir Gadomski, zastępca prezesa ABM ds. finansowania badań.
W raporcie przygotowanym przez Krajowych Producentów Leków w 2020 roku, dotyczącym wpływu sektora farmaceutycznego na gospodarkę państwa, liczba podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów farmaceutycznych wzrosła z 281 w 2010 r. do 378 w 2018 r. Polski handel zagraniczny produktami farmaceutycznym charakteryzuje się stałym ujemnym saldem wymiany. Import wyrobów farmaceutycznych w ostatnich latach wzrastał do 2017 r., w kolejnych latach był redukowany wzrostem eksportu, jednak nie pozwoliło to na całkowitą redukcję ujemnego salda.