Prawie 2,7 mln nowych pacjentów onkologicznych przybywa każdego roku w państwach Europy, a 1,3 mln osób umiera – podają autorzy raportu opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska. Wielu nowotworom można jednak zapobiec.
Choć populacja kontynentu obejmuje zaledwie 10 proc. ludności świata, to pojawia się w na nim 23 proc. nowych przypadków raka na świecie i 20 proc. zgonów. Nowotwory to w Europie druga w kolejności przyczyna śmierci, po chorobach układu krążenia. To również najpowszechniejsze schorzenia niezakaźne, którym można zapobiegać – piszą specjaliści europejskiej agencji.
Oprócz strat ludzkich, powodują one gigantyczne koszty ekonomiczne. Badania wskazują, że nawet 40 proc. przypadków raka w europejskiej populacji związanych z jest z różnymi zewnętrznymi czynnikami, których wpływ można zmniejszyć. Eksperci wymieniają styl życia (w tym palenie, picie, złą dietę, otyłość), niektóre infekcje, rakotwórcze chemikalia, azbest, promieniowanie UV, gromadzący się w pomieszczeniach radon i zanieczyszczenie powietrza. Same środowiskowe czynniki ryzyka odpowiadają w Europie za 5 proc. zgonów z powodu nowotworów. Polska znajduje się pod tym względem w europejskiej średniej.
Ze względu na luki w informacjach, liczby te mogą być jednak niedoszacowane – zwracają uwagę specjaliści. Europa organizuje już różnorodne projekty, które mają ograniczyć skalę problemu. Europe’s Beating Cancer Plan – to polityczna inicjatywa, która ma za zadanie „odwrócić groźną falę”, odpowiadając na potrzebę zapobiegania, leczenia i opieki nad chorymi. EU Cancer Mission za cel przyjęła poprawę do 2030 roku życie 3 mln osób, wspierając profilaktykę, leczenie i pomagając osobom chorym oraz ich rodzinom. European Code Against Cancer to z kolei inicjatywa Komisji Europejskiej, która zajmuje się informowaniem ludności o możliwych sposobach zapobiegania rakowi. Roadmap on carcinogens to zorganizowana m.in. przez Komisję Europejską akcja podnoszenia świadomości na temat rakotwórczych związków obecnych w miejscach pracy. Natomiast Knowledge Centre on Cancer wspiera koordynację związanych z nowotworami działań Komisji Europejskiej.
„Działaniu środowiskowych i związanych z miejscem pracy czynników ryzyka nowotworów można zapobiegać, a jego ograniczenie to klucz do zmniejszenia obciążenia Europy nowotworami” – podkreślają autorzy raportu. I dodają – „Jednocześnie ludzie mają ograniczone możliwości chronienia siebie przed większością środowiskowych i związanych z pracą zawodową zagrożeń. Oznacza to, że potrzebne i wskazane są odpowiednie strategie oparte na regulacjach”.