Sympozjum Evidence-Based Health Care „From Evidence to Action” odbędzie się w dniach 5-7 października 2020 – po raz pierwszy wyłącznie online.
Program 15. Sympozjum EBHC obejmuje sześć sesji tematycznych:
- Ocena innowacyjność technologii medycznych
- HTA a nowe typy technologii medycznych
- Polityka zdrowotna, polityka lekowe – od strategii do wdrożenia
- Kto odpowiada za pacjenta w systemie opieki zdrowotnej?
- Akademia samorządowca
- From data to big data
Program jest dostępny na stronie sympozjum: https://sympozjum.ceestahc.org/program/
Organizowane od 2006 roku sympozjum jest miejscem eksperckich dyskusji nad oceną technologii medycznych i efektywnością rozwiązań systemowych. Siłą rzeczy stało się również forum dyskusji nad kształtem systemu ochrony zdrowia w Polsce. Przez 15 lat członkowie stowarzyszenia stworzyli setki analiz, rekomendacji, wytycznych i raportów.
Zawarta w nich wiedza mogłaby poprawić efektywność działania systemu ochrony zdrowia w Polsce, ale dotychczas w bardzo niewielkim stopniu znalazła zastosowanie w realnych działaniach i decyzjach.
“Reszta wiedzy istnieje, rozrasta się dzięki przybywaniu badań pierwotnych oraz jest wielokrotnie przetwarzana w kolejnych badaniach wtórnych. Ale przeciętny uczestnik systemu nawet nie wie o istnieniu i skali powstających cały czas nowych informacji. Powstająca cały czas masa danych (czyli Evidence) jest jak obejmująca cały las grzybnia, która pozostaje niewidoczna, a tylko w niektórych miejscach i w specyficznych warunkach wydaje widoczne na powierzchni owocniki. Te zewnętrzne przejawy życia grzybni to nasze działania (czyli Action) podejmowania w ramach systemów ochrony zdrowia: programy zdrowotne, reformy systemów, wdrożenia rozwiązań. Tylko pomysły, które napotkają korzystne okoliczności mają szansę zakończyć się sukcesem. Tylko czy tak powinno być?” – mówi dr Magdalena Władysiuk, prezes HTA Consulting i organizator sympozjum.
Tegoroczne sympozjum będzie skoncentrowane wokół kwestii wykorzystywania wiedzy i wdrażania wyników analiz do praktycznego zastosowania. Z doświadczeń wielu badaczy wynika, że jakiekolwiek przełożenie na rzeczywistość mają opracowania zaadoptowane na potrzeby działań wykonywanych na niższych szczeblach organizacji systemu ochrony zdrowia (np. programów zdrowotnych), koordynowane i wzmacniane odpowiednim poziomem zarządzania centralnego.
“Ostatnie miesiące zmagań z COVID-19 wymusiły na ludzkości natychmiastowe przejście do Action, aby stawić czoła zagrożeniu nieopisanemu jeszcze w Evidence. Zaistniała sytuacja potwierdza słuszność kierunku wyznaczonego przez temat Sympozjum: from Evidence to Action. Trzeba wypracować narzędzia do szybszego wdrażania wiedzy, żeby na przyszłość nie dać się już zaskoczyć na tak szeroką i czasami tragiczną skalę” – piszą organizatorzy sympozjum, zapowiadając jego kolejną edycję.
Przejście od pracy badawczo-analitycznej do pracy wdrożeniowej napotyka kilka poważnych barier:
- Zmiana środowiska.
- Lęk przed zmianą.
- Sceptycyzm.
- Uwarunkowania polityczne.
- Brak pomysłu na wdrożenie.
© mZdrowie.pl