Wybuch pandemii Covid-19 bezprecedensowo odmienił rynek wirtualnej opieki zdrowotnej. Branża jest warta miliardy złotych. Trend jest już nie do zatrzymania i nie ominie Polski – ocenia firma doradcza Kearney w swoim raporcie.
Firma Kearney opublikowała raport “Year-ahead predictions 2022”, w którym przedstawiono prognozy dla rynku wirtualnej opieki zdrowotnej. Jej zdaniem, w ciągu najbliższych pięciu lat amerykański sektor urośnie o 28 proc. “Brytyjski natomiast już jest wart 2,5 mld zł i stale się rozwija. Jeszcze większe wrażenie robią prognozy dotyczące Chin – mówi się, że w ciągu 10 lat tamtejszy rynek tele-medycyny będzie wart 2,6 bln zł. Liczby nie pozostawiają złudzeń – zapoczątkowany przez pandemię trend jest już nie do zatrzymania. Eksperci Kearney potwierdzają, że obserwujemy go także w Polsce” – napisano w informacji o raporcie.
W Stanach Zjednoczonych, w okresie od czerwca do listopada 2020 r., porady lekarskie on-line stanowiły 30 proc. wszystkich wizyt. “Choć większość Amerykanów deklarowała, że wolałaby odwiedzić lekarza osobiście, to niemal 90 proc. z nich było zadowolonych z usług, jakie otrzymali w ramach wirtualnych spotkań” – wskazała firma Kearney.
“Eksperci zakładają, że rok 2022 przyniesie bezprecedensową wręcz ekspansję wirtualnej opieki zdrowotnej, a ta stanie się integralną częścią sektora na całym świecie. Tego, że popyt na zdalne usługi medyczne nie zmaleje możemy być pewni. Jako społeczeństwo dążymy bowiem do przeniesienia jak największej części naszych aktywności do sieci” – powiedział cytowany w informacji Dawid Krzysiak, dyrektor Kearney w Warszawie. Odniósł się także do rozwoju opieki medycznej on-line w Polsce – “Nie zapominajmy, że Polska – to kraj, w którym problem wykluczenia komunikacyjnego dotyka kilku, a nawet kilkunastu milionów osób. Wizyta w gabinecie oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów jest nie lada wyzwaniem, a możliwość uzyskania porady i recepty podczas rozmowy telefonicznej jest dla wielu osób jedynym rozwiązaniem” – podkreślił.
Zdaniem Kearney, polska telemedycyna będzie się intensywnie rozwijać. Jak mówi Dawid Krzysiak – “w ciągu ostatnich dwóch lat 62 proc. Polaków skorzystało z telemedycyny, porównując do mniej niż 10 proc. przed pandemią. Dzisiaj wracamy do gabinetów, ale przyzwyczajenia i umiejętność skorzystania z kanałów cyfrowych z nami zostaną”.
Kearney jest firmą konsultingową, zapewniającą doradztwo przedsiębiorstwom na całym świecie, agencjom rządowym oraz organizacjom non-profit. Działa w ponad 40 krajach i zatrudnia ponad 4 tys. pracowników.