Fundacja Alivia opublikowała także najnowsze wyniki Oncoindexu – wskaźnika mierzącego poziom dostępności do terapii onkologicznych. Według tej oceny dostępność leków onkologicznych dla polskich pacjentów pozostaje na bardzo niskim poziomie.
Raport opisuje dostępność 93 leków rekomendowanych w 17 chorobach nowotworowych. Spośród nich 44 leki, czyli 47,3 proc., nie są dostępne dla polskich pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje ich stosowania, mimo że zastosowanie jest wskazane na bazie aktualnej wiedzy medycznej. Kolejne 34 substancje (36,6 proc.) są refundowane, ale dzieje się tak w ramach programów lekowych, które definiują kryteria kwalifikacji pacjentów do leczenia. Z tego powodu również nie są one określone jako w pełni dostępne. Tylko 16,1 proc. analizowanych leków, czyli 15 spośród 93 analizowanych w raporcie, w ocenie Fundacji może być wykorzystana przez lekarzy onkologów do ratowania życia pacjentów zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi.
Alivia przypomina w tym kontekście wyniki ostatnich badań EUROCARE, zgodnie z którymi tylko niecałe 43 proc. Polaków chorych na nowotwór nadal żyje po 5 latach od usłyszeniu diagnozy. Na ponad 30 tysięcy rocznie ocenia się liczbę zgonów możliwych do uniknięcia, gdyby dostęp do leczenia w Polsce znajdował się na poziomie krajów najbardziej rozwiniętych, gdzie refunduje się leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Skuteczność leczenia nowotworów w Polsce jest niższa od innych krajów Europy Wschodniej. Wyprzedza nas m.in. Litwa, gdzie 5 lat od diagnozy przeżywa średnio 46% chorych, Słowenia – 49% chorych, Słowacja – 47%, czy Czechy z poziomem przeżywalności 51%. Polska znajduje się na 32. miejscu spośród 35 krajów analizowanych w Europejskim Indeksie Zdrowia 2018.
Fundacja Alivia przygotowała petycję pod hasłem „Wezwij rząd do podjęcia walki z rakiem!”, którą zamierza złożyć w Ministerstwie Zdrowia.
/ mzdrowie