Polska substancja chroniąca skórę przed promieniowaniem UV, portugalskie testy na Alzheimera, wirtualny asystent pacjenta z Włoch, litewska diagnostyka kardiologiczna z AI oraz węgierska orteza – to najnowsze europejskie innowacje technologiczne które według EIT Health mogą mieć największy wpływ na nowoczesną ochronę zdrowia.
W 2020 roku EIT Health udzieliło wsparcia ponad 120 zespołom badawczo-rozwojowym z Europy. Spośród nich wskazu je na pięć obiecujących idei, które mają szansę zrewolucjonizować rynek medycyny i ochrony zdrowia.
- Przełom w ochronie skóry przed słońcem. Substancja opracowana przez polski startup UVera – to naturalny, wysoce wydajny i przyjemny w aplikacji UV protektor o wyjątkowej stabilności i szerokim spektrum działania przed promieniowaniem słonecznym UV (promienie UVA, UVB, UVC). To przełom, bo obecnie stosowane filtry UV, tworzone przemysłowo, nie są obojętne dla zdrowia i środowiska. Mogą powodować uszkodzenia DNA, zwiększać ryzyko raka skóry, gromadzić się w tkankach i powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo, nie są obojętne dla środowiska.
- Rewolucja w testach klinicznych i przyspieszenie leczenia choroby Alzheimera. Portugalska firma iLof opracowała rozwiązanie wspomagające testy kliniczne, które redukuje koszt badania pacjenta o ok. 40 proc., a czas potrzebny na badania – o 70 proc. Te oszczędności umożliwiają badaczom poświęcenie więcej cennego czasu na poszukiwanie leku na chorobę Alzheimera.
- Wirtualny asystent pacjenta. Stworzony przez włoską firmę PatchAI asystent – to wirtualny towarzysz pacjentów, którzy biorą udział w testach klinicznych. Asystent informuje o postępach testów oraz monitoruje potrzeby pacjentów.
- Diagnostyka serca w 5 minut. Ligence, startup z Litwy stworzył oprogramowanie, które wstępnie klasyfikuje obrazy diagnostyczne serca pacjenta, zanim do diagnozy przystąpi lekarz. Oparte o sztuczną inteligencję i technologię deep learning oprogramowanie wstępnie „przesiewa” obrazy i organizuje je według np. kryteriów anatomicznych. Dzięki wsparciu maszyny lekarz poświęca mniej czasu na porządkowanie wyników i może zająć się od razu diagnozą pacjenta.
- Pomocna dłoń dla osób po wylewach. Węgierska firma PhoenixOrthosis opracowała specjalną ortezę – nakładkę na rękę, która pomaga pacjentom po wylewach, którzy cierpią na spastyczność dłoni. Orteza, która jest zaprojektowana co stałego, codziennego noszenia, częściowo przywraca dłoni pacjenta funkcje kluczowe dla samodzielnego życia, jak chwytanie przedmiotów czy otwieranie.
„Wpływ pandemii koronawirusa w 2020 r. był odczuwalny we wszystkich obszarach życia, najbardziej w dziedzinie ochrony zdrowia. Miniony rok udowodnił, że Europa potrzebuje, bardziej niż kiedykolwiek, systemów ochrony zdrowia, które są stabilne, a jednocześnie elastyczne i potrafią się szybko adaptować do zmian. Dlatego wsparliśmy ponad 120 innowacyjnych projektów z Europy Środkowej Wschodniej i Południowej. Łącznie startupy otrzymały od nas 2,3 mln euro. Cel EIT Health to wsparcie rozwoju projektów, które przyczyniają się do lepszego zdrowia Europejczyków i budowy lepszych systemów ochrony zdrowia” – powiedział Tamas Bekasi, RIS Business Creation Manager w EIT Health InnoStars.
Nabór do konkursu EIT Health Catapult (edycja 2021) jest już otwarty! Rejestracja jest otwarta do 16 marca. EIT Health – to organizacja non-for-profit, działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji.
EIT Health jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 150 wiodących firm, uczelni wyższych, centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne, które są testowane i wdrażane w ramach systemów opieki zdrowotnej.
Do tej pory EIT Health przeszkolił 11 tysięcy studentów, lekarzy, naukowców, przedsiębiorców, wdrożył na rynek ponad 55 konkretnych rozwiązań, udzielił wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom i pomógł uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów. W Polsce EIT Health współpracuje m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Polpharmą, Instytutem Medycyny Pracy oraz Celon Pharmą.
EIT Health InnoStars – to jeden z siedmiu obszarów, gdzie obecne jest EIT Health. Obejmuje ono połowę Europy, w tym Polskę, Węgry, Włochy i Portugalię oraz dodatkowe państwa włączone w program EIT Health Regional Innovation Scheme: kraje bałtyckie, Chorwację, Słowację, Czechy, Słowenię, Grecję i Rumunię. To kraje, w których według European Innovation Scoreboard tempo innowacji jest średnie i wymaga stymulacji. EIT Health InnoStars koncentruje się na promocji przedsiębiorczości, innowacjach i edukacji w dziedzinie ochrony zdrowia, zdrowego życia oraz aktywizacji osób starszych.
© mZdrowie.pl