Od początku roku do Ministerstwa Zdrowia trafiły już 864 wnioski o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. Tymczasem w całym 2018 roku złożono ich 818, co oznacza że ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie.
Rośnie także liczba wniosków rozpatrzonych pozytywnie. W ubiegłym roku pozytywnie rozpatrzono 472 spośród 818 wniosków, czyli 58 procent. Natomiast w tym roku pozytywnie rozpatrzonych zostało juz 696 wniosków, czyli 81 procent. Nie oznacza to, że tyle zakupów zostało sfinansowanych. Rozliczaniem zgód na pokrycie kosztów leku w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych zajmują się wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.
W 2017 roku do Ministra Zdrowia wpłynęło 209 wniosków o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowe jna potrzeby 159 indywidualnych pacjentów. Minister wydał 51 zgód na pokrycie kosztów leku na potrzeby 42 indywidualnych pacjentów. Pozostałe postępowania o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL zakończyły się w 2017 roku wydaniem negatywnej decyzji Ministra Zdrowia (102 postępowania), umorzeniem postępowania na żądanie strony (2 postępowania) lub pozostawieniem bez rozpoznania ze względu na nieuzupełnienie braków formalnych (54 postępowania).
W latach 2017 i 2018 Minister Zdrowia wydał zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL dla łącznie 276 indywidualnych pacjentów. Największą grupę stanowią pacjenci leczeni z powodu nowotworów, ze szczególnym wskazaniem nowotworów piersi (lek Kadcyla), krwi (lek Iclusig), szyi i głowy (Opdivo) oraz nowotworów wieku dziecięcego (lek Qarziba).
Kolejną grupa – to pacjenci leczeni z powodu chorób rzadkich lub ultrarzadkich (lek Spinraza, obecnie w refundacji) oraz pacjenci leczeni z powodu chorób o podłożu autoimmunologicznym (leki MabThera, RoActemra, Revolade – także obecnie refundowany).
mzdrowie