Władze poznańskiej uczelni poinformowały, że wraz z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym uruchomią edukacyjną platformę cyfrową dla laryngologów z całego świata. Platforma powstanie między innymi dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich. Naukowcom z Poznania w jej uruchomieniu pomogą uniwersytety z Essen i Barcelony.
„Poznański ośrodek ma wraz z PCSS bogate doświadczenie w przekazach i rejestracji operacji laryngologicznych – mówi prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
W Poznaniu odbyły się już cztery sesje Chirurgii Live z zakresu laryngologii. W ostatniej uczestniczyło 10 europejskich klinik, oglądało ją 40 tysięcy lekarzy z 91 krajów. Doświadczenia i renoma poznańskiego ośrodka stanowiły jeden z argumentów za przyznaniem mu grantu na stworzenie nowej platformy cyfrowej.
W rozmowie z PAP prof. Witold Szyfter wyjaśnia, na czym polegać ma działanie platformy. „Zamieścimy tam nagrania około 100 operacji; filmy będą zaopatrzone w pełny komentarz w języku angielskim z wytłumaczeniem ciekawych etapów tej operacji” – mówi. Operacje będą specjalnie filmowane na użytek platformy. Czas potrzebny na skompletowanie całości materiału i jego opracowanie twórcy projektu obliczają na dwa lata. Dostęp do treści ma być nieodpłatny.
Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu od 2009 roku jest ogólnopolskim koordynatorem Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zajmuje się budową i rozwojem infrastruktury informatycznej. Infrastruktura ta obejmuje miejską światłowodową sieć w Poznaniu, Centrum Komputerów Dużej Mocy Obliczeniowej i Archiwizacji oraz krajową naukową sieć szerokopasmową PIONIER.