W ciągu niespełna roku wzrosła liczba osób doświadczających objawów depresyjnych. Może to być reakcja na stres towarzyszący niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Najwięcej dolegliwości związanych ze stanem psychicznym zgłaszają osoby w wieku 18-22 lat.
Depresja jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych dla współczesnego człowieka, dlatego pojawiają się kolejne badania na jej temat. Jak donosi opublikowany niedawno raport UCE RESEARCH i platformy zdrowia psychicznego Psycholodzy.pl, przynajmniej jeden z 10 objawów depresyjnych odczuwa aż 72,8% proc.Polaków w wieku 18-80 lat. Odsetek ten wzrósł w ciągu prawie roku o 11,4 proc.. Najwięcej skarg na swoje zdrowie psychiczne zgłaszają osoby w wieku 18-22 lat. Autorzy opracowania, Michał Murgrabia i Michał Pajdak, wiążą to z narastającą niepewnością finansową i kolejnymi negatywnymi sygnałami dotyczącymi domowych budżetów. Pogarszająca się kondycja finansowa Polaków nie pozostaje bez wpływu na stan ich zdrowia psychicznego. Z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba osób uskarżających się na dolegliwości, które często są początkiem depresji. Natomiast rozwiniętą chorobę stwierdzono już u ponad 4 mln dorosłych mieszkańców naszego kraju. Dane te mogą być zaniżone, gdyż pomimo wzrastającej świadomości zaburzeń psychicznych, wciąż wiele osób cierpiących na depresję, nie zgłasza się po pomoc.
W ankiecie przeprowadzonej pod koniec 2022 roku, badani wybierali które z najczęściej wymienionych objawów mogących być sygnałem ostrzegawczym przed depresją, odczuwali w ciągu dwóch tygodni przed badaniem. Najczęściej zgłaszano: obniżenie nastroju, zmęczenie i brak energii, zaburzenia snu. Część z nich uważa, że raczej nie miało takich dolegliwości przed okresem narastającego kryzysu finansowego. Na obniżony nastrój uskarżały się najczęściej osoby w wieku 23-35 lat, ale ankietowani w wieku 18-22 lata i z grup wiekowych powyżej 35 r. ż. zaznaczały tą odpowiedź niewiele rzadziej.
Najmłodsi ankietowani (18-22 lat) wydają się być grupą najbardziej dotkniętą stresem związanym z ostatnimi wydarzeniami nie tylko w sferze ekonomicznej. Tym samym mogą być bardziej zagrożeni na depresją niż ludzie od nich starsi. Oprócz obniżonego nastroju, najczęściej dotykają ich różne inne problemy powiązane z ryzykiem rozwijającej się depresji: uczucie zmęczenia i brak energii, brak przyjemności z wykonywanych uprzednio z ochotą czynności, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy i obniżenie własnej wartości, zmniejszony apetyt, myśli i czyny samobójcze.
Osoby w wieku 23-35 lat poza obniżonym nastrojem, często zaznaczały również: zaburzenia snu, pesymistyczne widzenie przyszłości. Najstarsi badani (56-80 lat) poza obniżonym nastrojem, często uskarżali się na uczucie zmęczenia i brak energii. Wraz z wiekiem rozpowszechnienie większości symptomów depresyjnych maleje. Nie należy przy tym jednak zapominać, że częstość depresji wzrosła dla wszystkich grup wiekowych.
Z roku na rok zwiększa się liczba absencji pracowniczych z powodu depresji. Oszacowano, że straty dla budżetu państwa, jakie generuje ta choroba poprzez wykluczenia czasowe lub stałe pracowników z rynku pracy, sięgają rocznie minimum 2 mld złotych. Im późniejsze rozpoznanie, tym najczęściej dłuższa droga do podjęcia z powrotem ról życiowych, w tym roli zawodowej. Z uwagi na coraz większą liczbę chorych, można się spodziewać, że z roku na rok straty te będą coraz wyższe.