W okresie pandemii dokonała się gigantyczna transformacja systemu ochrony zdrowia w aspekcie cyfryzacji. Największym wyzwaniem jest bez wątpienia “spłacanie długu zdrowotnego” – powiedział dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
Dług pandemiczny jest kwestią coraz częściej dyskutowaną w środowiskach medycznych. Jego narastanie obserwowane było w kolejnych miesiącach epidemii, a teraz cały system ochrony zdrowia powinien nastawić się na jego zmniejszenie. “W mojej ocenie nie należy tego rozpatrywać w kwestiach fiskalnych, pieniężnych. Nie chodzi o to, abyśmy teraz myśleli, że ponieśliśmy duże koszty i nakłady finansowe, bo nie to jest teraz priorytetem. Najważniejsze jest teraz przywrócenie zdrowia populacji” – uważa Radosław Sierpiński.
Przyznaje, że wyzwaniem jest opieka nad osobami, które z różnych przyczyn w dobie pandemii opóźniały bądź odwoływały swoje wizyty u lekarzy specjalistów. W efekcie coraz częściej po pomoc zgłaszają się osoby w bardziej zaawansowanych stadiach chorób m.in. onkologicznych i kardiologicznych – “Należy na to patrzeć z punktu widzenia zdrowia populacyjnego. W tym aspekcie nowoczesne technologie mogą okazać się zbawienne w kwestii spłaty tego długu. System ma skończone nakłady. Nie możemy do niego w nieskończoność dokładać środków. Wiele się w tej kwestii poprawiło, ale nie jest tak, że do systemu może trafić dowolna ilość środków. Nowoczesne technologie lepiej pozwalają wykorzystać czas lekarza. Lepiej pozwalają wykorzystać zasoby, którymi dysponujemy”.
Do prowadzenia profilaktyki czy badań przesiewowych można wykorzystać algorytmy sztucznej inteligencji. Z pomocą przychodzi też telemedycyna. “To jest kierunek, w którym na pewno musimy zmierzać. Jeżeli możemy mówić o jakichkolwiek pozytywnych skutkach pandemii, jeżeli tak można na to spojrzeć, to na pewno dokonała się gigantyczna transformacja systemu ochrony zdrowia w aspekcie cyfryzacji. Ten postęp jest naprawdę odczuwalny. Jesteśmy wszyscy beneficjentami e-recept, e-zwolnień. (…) Te kwestie przez lata szły topornie, ale wreszcie poszły do przodu” – mówi prezes ABM
Digitalizacja ochrony zdrowia w jego ocenie pozwala np. lepiej dobierać terapie, łatwiej analizować skuteczność poszczególnych sposób leczenia pacjentów. W zakresie sprzętu polski system ochrony zdrowia jest na bardzo dobrym poziomie, może konkurować z wieloma systemami zachodnioeuropejskimi. “W tym aspekcie wiele zostało zrobione. To, co jeszcze przed nami, to koordynacja opieki zdrowotnej. Wykorzystanie dużych wolumenów danych. Nowoczesne technologie bez wątpienia wychodzą temu naprzeciw” – ocenia Radosław Sierpiński. (PAP)