W styczniu i lutym potwierdzono w Polsce 326 przypadków krztuśca, podczas gdy w tym samym okresie 2023 roku zanotowano 156 zachorowań – wynika z danych o zachorowaniach na choroby zakaźne.
Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Dane dotyczące zachorowań na krztusiec są niedoszacowane, ponieważ objawy łatwo pomylić z innymi chorobami, rzadko robi się badania i na wyniki czeka się kilka dni.
W pierwszych tygodniach objawy krztuśca przypominają typowa infekcję górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie występują przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu. Taki napadowy kaszel może utrzymywać się wiele tygodni. W Polsce szczepienie przeciwko krztuścowi jest obowiązkowe u dzieci, podaje się kilka dawek. Dorośli powinni się regularnie szczepić, szczepionkę warto powtarzać co dziesięć lat.
Nie bez znaczenia na liczbę zachorowań w Polsce jest także sytuacja epidemiologiczna w Czechach. Od początku roku w Czechach odnotowano 3101 przypadków zachorowań na krztusiec. To znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami i najwyższe liczby chorych od 60 lat. 18 marca 2024 czeski Państwowy Instytut Zdrowia poinformował o pierwszym zgonie zakażonego.