W 2018 roku rynek leków OTC i suplementów diety (sprzedaż apteczna i pozaapteczna) osiągnął wartość 13,2 mld zł, czyli wzrósł prawie 6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Dynamika wzrostu była wyższa niż w 2017 r., a motorem rynku była sprzedaż apteczna leków OTC – wynika z raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek produktów OTC w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”. W latach 2019-2024 rynek będzie rósł w tempie 4 proc. rocznie.
W 2018 r. dynamika sprzedaży segmentu aptecznego leków OTC była rekordowa na przestrzeni ostatnich kilku lat, z wyjątkiem 2016 roku. Wpływ na to miała duża liczba wydanych zezwoleń na obrót lekami OTC, rekordowa zachorowalność na grypę oraz zmiana kategorii z Rx na OTC Ketonalu, który w 2018 r. wygenerował kilkadziesiąt mln zł przychodu ze sprzedaży. Jednocześnie kolejny rok zmniejszyła się sprzedaż leków OTC poza aptekami, gdzie wzrost jest hamowany brakiem rozszerzenia listy produktów dopuszczonych do obrotu. Segment leków OTC (sprzedaż apteczna i pozaapteczna) wzrósł w 2018 r. o blisko 6 proc., według szacunków PMR. W latach 2019-2024 rynek będzie rósł w tempie 4 proc. średniorocznie.
Apteczna i pozaapteczna sprzedaż suplementów diety były podobne, przy czym wyższy wzrost zanotowała sprzedaż poza aptekami. W przypadku tego segmentu, zdaniem ekspertów PMR nie jest już możliwy tak szybki wzrost jak jeszcze kilka lat temu. Wynika to m.in. ze wzrostu nasycenia segmentu, rozwoju segmentu tanich marek własnych oraz negatywnych opinii na temat suplementów diety, dzięki czemu część konsumentów może się zwrócić w kierunku leków OTC zawieających takie same substancje. Motorami rynku suplementów diety były, oprócz marek własnych, probiotyki oraz suplementy na bazie witaminy D3. Wzrost napędzany jest również przez nowe wprowadzenia. W 2018 r. producenci notyfikowali GIS o wprowadzeniu na rynek blisko 13 tys. nowych suplementów diety.
Rozwój segmentu OTC jest według analiz PMR skorelowany z sytuacją ekonomiczną w Polsce, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji gospodarstw domowych. Przewidywane jest spowolnienie twzrsotu rynku OTC w związku ze spowolnieniem wzrostu konsumpcji prywatnej i płac, stabilizacji poziomu bezrobocia oraz spadku liczby zatrudnionych w związku z malejącą liczbą osób w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym.
/ mzdrowie