Marek Tomków (NRA), prof. Witold Owczarek (WIM), Mariusz Mamczarek (RPP) i Grzegorz Rychwalski (PZPPF) podsumowują 15 lat, które minęły od zarejestrowania przez Komisję Europejską pierwszego leku biologicznego biorównoważnego. Do jakiego stopnia leczenie biologiczne upowszechniło się dzięki biosymilarom i co można zrobić, żeby poprawić do niego dostęp dla polskich pacjentów.
Przez 15 lat biosymilary stały się obecne w 10 obszarach terapeutycznych – to dzisiaj ponad 60 produktów na bazie 17 biologicznych substancji czynnych. W związku z upływaniem ochrony patentowej na kolejne leki biologiczne, w najbliższych kilku latach można się spodziewać nowych rejestracji tej kategorii.
Upowszechnianie terapii biologicznych w Polsce przyspieszyło w ostatnich kilku latach, wciąż jednak nie nadążamy za liderami w tej dziedzinie. Jakie są bariery, na co trzeba zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji i co mogłoby znacząco poprawić dostępność leczenia biologicznego dla polskich pacjentów – dyskutują eksperci:
- mec. Mariusz Mamczarek, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
- prof. Witold Owczarek, Wojskowy Instytu Medyczny
- Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego
- Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Do posłuchania: