Autorzy więcej

Lawinowy wzrost liczby wniosków w ramach RDTL

Od początku roku do Ministerstwa Zdrowia trafiły już 864 wnioski o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. Tymczasem w całym 2018 roku złożono ich 818, co oznacza że ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie.

Lawinowy wzrost liczby wniosków w ramach RDTL
źródło: Pixabay

Rośnie także liczba wniosków rozpatrzonych pozytywnie. W ubiegłym roku pozytywnie rozpatrzono 472 spośród 818 wniosków, czyli 58 procent. Natomiast w tym roku pozytywnie rozpatrzonych zostało juz 696 wniosków, czyli 81 procent. Nie oznacza to, że tyle zakupów zostało sfinansowanych. Rozliczaniem zgód na pokrycie kosztów leku w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych zajmują się wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.

W 2017 roku do Ministra Zdrowia wpłynęło 209 wniosków o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowe jna potrzeby 159 indywidualnych pacjentów. Minister wydał 51 zgód na pokrycie kosztów leku na potrzeby 42 indywidualnych pacjentów. Pozostałe postępowania o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL zakończyły się w 2017 roku wydaniem negatywnej decyzji Ministra Zdrowia (102 postępowania), umorzeniem postępowania na żądanie strony (2 postępowania) lub pozostawieniem bez rozpoznania ze względu na nieuzupełnienie braków formalnych (54 postępowania).

W latach 2017 i 2018 Minister Zdrowia wydał zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL dla łącznie 276 indywidualnych pacjentów. Największą grupę stanowią pacjenci leczeni z powodu nowotworów, ze szczególnym wskazaniem nowotworów piersi (lek Kadcyla), krwi (lek Iclusig), szyi i głowy (Opdivo) oraz nowotworów wieku dziecięcego (lek Qarziba).

Kolejną grupa - to pacjenci leczeni z powodu chorób rzadkich lub ultrarzadkich (lek Spinraza, obecnie w refundacji) oraz pacjenci leczeni z powodu chorób o podłożu autoimmunologicznym (leki MabThera, RoActemra, Revolade - także obecnie refundowany).

mzdrowie

Data:
Kategoria: Trendy
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  Szpitale i przychodnie nie potrafią liczyć kosztów leczenia

  AOTMiT przygotowała propozycję nowego standardu liczenia kosztów w podmiotach leczniczych. Zdecydowana większość szpitali i przychodni nie wie, ile kosztuje leczenie konkretnego pacjenta ani nie zna kosztów JGP. Nie posiada bowiem zintegrowanych systemów, nie stosuje jednolitych zasad rachunku kosztów, nadal w wielu przypadkach króluje w nich ręczne liczenie za pomocą arkuszy Excel.

Leki

Medycyna

 • Avatar kjakubiak

  Prof. Jan Walewski: jak to się robi w Ameryce

  W budowaniu relacji COI z MD Anderson chodzi o to, aby wyjść poza doraźne wizyty i zaprząc tę współpracę do poprawiania skuteczności opieki onkologicznej nad naszymi pacjentami. To ma różne wymiary - wdrażania badań klinicznych, nowych technologii i profilaktyki.

Trendy

Pacjent

 • Avatar mgondek

  Sopot chce zmniejszyć zachorowalność na cukrzycę typu 2

  Program profilaktyki cukrzycy typu 2 w Sopocie obejmie osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli od 35. do 64. roku życia. Na realizację przeznaczono ponad 260 tys. zł, z czego wartość dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego wynosi blisko 250 tys. zł.

Kadry

 • Avatar kjakubiak

  Zbigniew J. Król odchodzi z Ministerstwa Zdrowia

  Zbigniew J. Król przestał być podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. Wiceministrem zdrowia był od 16 lutego 2017 roku. Zajmował się m.in. reformą psychiatrii, planem dla chorób rzadkich, zdrowiem publicznym.

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.