Autorzy więcej

Psychiatria potrzebuje zmian organizacyjnych, więcej pieniędzy i specjalistów

"Reformy w psychiatrii wymaga organizacja i finansowanie. Potrzebujemy też zwiększyć liczbę kadr medycznych: psychiatrów, pielęgniarek, psychologów. Za dwa, trzy lata polska psychiatria będzie na europejskim poziomie" - powiedział pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dr Marek Balicki.

Psychiatria potrzebuje zmian organizacyjnych, więcej pieniędzy i specjalistów
Marek Balicki
źródło: senat.gov.pl

"Reformy w psychiatrii wymaga organizacja i finansowanie oraz zwiększenie kadr medycznych. Będę zajmował się psychiatrią dorosłych, jako pełnomocnik" - wyjaśnił dr Marek Balicki w studiu Polskiego Radia - "Zreformujemy polską psychiatrię, żeby za 3 lata dogonić Europę".

Podkreślił, że w razie potrzeby każdy, kto ma problem lub chce o coś zapytać, może udać się do Centrum Zdrowia Psychicznego w swoim powiecie i uzyskać szybką pomoc. W każdym centrum działa punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny.

Za mało psychiatrów dziecięcych

Odnosząc się do psychiatrii dziecięcej, dr Marek Balicki zauważył, że głównym problemem jest brak lekarzy. "Powinniśmy kształcić więcej lekarzy, mamy wielu wykształconych psychologów, a coraz więcej studentów na specjalizację wybiera psychiatrię dziecięcą" - dodał.

"Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży zakłada trzypoziomowy sposób organizacji opieki. Na pierwszym, podstawowym, najważniejszym poziomie będzie poradnia psychologiczna, dopiero na drugim poziomie będzie środowiskowe centrum zdrowia psychicznego z lekarzami-psychiatrami i różnymi innymi formami opieki, a na samym szczycie tego trójkąta będzie oddział psychiatryczny całodobowy, czyli odwrócenie tego, co dzisiaj bardzo często się zdarza. Dzisiaj mamy takie sytuacje, jedna z profesorów psychiatrii mówi, że jak mamy problem w szkole, uczeń zachowa się w sposób agresywny w stosunku do nauczyciela, to pierwszą reakcją jest zawiezienie do izby przyjęć. A często różne sprawy mają mechanizmy psychologiczne uwarunkowane różnymi zdarzeniami, które dzieją się wokół, i może wystarczyć pomoc psychologiczna, tylko w odpowiednim czasie. I ten przemyślany projekt reformy psychiatrii dzieci i młodzieży przywraca właściwe proporcje w odpowiedzi na różne problemy, które się zdarzają i występują coraz częściej" - mówił dr Balicki.


źródło: Polskie Radio | Jedynka / Twitter

Data:
Kategoria: Fakty
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar mgondek

  Więcej uprawnień w rękach GIF

  Rząd przyjął projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne. Nowe regulacje dostosowują polskie prawo do unijnego systemu zapobiegającemu wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji. Przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  RPP proponuje wprowadzenie do szkół przedmiotu "Wiedza o zdrowiu"

  Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, wystąpił do ministra zdrowia i ministra edukacji z prośbą o rozważenie wprowadzenia przedmiotu „Wiedza o zdrowiu” do szkolnego programu nauczania. Zarówno w ocenie Rzecznika Praw Pacjenta, jak i Najwyższej Izby Kontroli istotnym elementem strategii ochrony zdrowia powinien być rozwój edukacji kształtującej świadomość osobistej odpowiedzialności obywateli za swoje zdrowie.

Pacjent

 • Avatar mgondek

  Pacjenci z implantami powinni ostrożnie podchodzić do współżycia seksualnego

  Czy seks może być groźny dla pacjenta ze wszczepionym urządzeniem wspomagającym pracę serca? Jakie jest ryzyko, że porywy namiętności spowodują wyładowanie kardiowertera-defibrylatora? Kiedy po zabiegu można na nowo podjąć współżycie? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Maciej Kempa, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.