“Reformy w psychiatrii wymaga organizacja i finansowanie. Potrzebujemy też zwiększyć liczbę kadr medycznych: psychiatrów, pielęgniarek, psychologów. Za dwa, trzy lata polska psychiatria będzie na europejskim poziomie” – powiedział pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dr Marek Balicki.
“Reformy w psychiatrii wymaga organizacja i finansowanie oraz zwiększenie kadr medycznych. Będę zajmował się psychiatrią dorosłych, jako pełnomocnik” – wyjaśnił dr Marek Balicki w studiu Polskiego Radia – “Zreformujemy polską psychiatrię, żeby za 3 lata dogonić Europę”.
Podkreślił, że w razie potrzeby każdy, kto ma problem lub chce o coś zapytać, może udać się do Centrum Zdrowia Psychicznego w swoim powiecie i uzyskać szybką pomoc. W każdym centrum działa punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny.
Za mało psychiatrów dziecięcych
Odnosząc się do psychiatrii dziecięcej, dr Marek Balicki zauważył, że głównym problemem jest brak lekarzy. “Powinniśmy kształcić więcej lekarzy, mamy wielu wykształconych psychologów, a coraz więcej studentów na specjalizację wybiera psychiatrię dziecięcą” – dodał.
“Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży zakłada trzypoziomowy sposób organizacji opieki. Na pierwszym, podstawowym, najważniejszym poziomie będzie poradnia psychologiczna, dopiero na drugim poziomie będzie środowiskowe centrum zdrowia psychicznego z lekarzami-psychiatrami i różnymi innymi formami opieki, a na samym szczycie tego trójkąta będzie oddział psychiatryczny całodobowy, czyli odwrócenie tego, co dzisiaj bardzo często się zdarza. Dzisiaj mamy takie sytuacje, jedna z profesorów psychiatrii mówi, że jak mamy problem w szkole, uczeń zachowa się w sposób agresywny w stosunku do nauczyciela, to pierwszą reakcją jest zawiezienie do izby przyjęć. A często różne sprawy mają mechanizmy psychologiczne uwarunkowane różnymi zdarzeniami, które dzieją się wokół, i może wystarczyć pomoc psychologiczna, tylko w odpowiednim czasie. I ten przemyślany projekt reformy psychiatrii dzieci i młodzieży przywraca właściwe proporcje w odpowiedzi na różne problemy, które się zdarzają i występują coraz częściej” – mówił dr Balicki.
źródło: Polskie Radio | Jedynka / Twitter