Autorzy więcej

Prof. Andrzej Januszewicz sekretarzem European Society of Hypertension

Prof. dr hab. med. Andrzej Januszewicz, podczas zjazdu European Society of Hypertension w Mediolanie, został wybrany jednogłośnie na stanowisko sekretarza European Society of Hypertension w kadencji 2019-2021. Jako nowy sekretarz zastąpi prof. Reinholda Kreutza z Charite w Berlinie, który został Prezydentem ESH.

Prof. Andrzej Januszewicz sekretarzem European Society of Hypertension
Andrzej Januszewicz
źródło: ikard.pl

Profesor Andrzej Januszewicz jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz hipertensjologii. Od 2000 r. kieruje Kliniką Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii w Warszawie. (Przeczytaj: wywiad z prof. Tomaszem Hryniewieckim, dyrektorem Instytutu Kardiologii).

Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk i byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Prawo wykonywania zawodu uzyskał w 1981 r., stopień doktora nauk medycznych w 1986 r., doktora habilitowanego w 1993 r., pisząc pracę pod tytułem "Wpływ endoteliny na czynność układu krążenia w doświadczalnym nadciśnieniu tętniczym", a tytuł profesora w 1998 r. 

Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego powstało w 1989 r. z inicjatywy prof. Alberto Zanchettiego. Organizuje doroczne spotkania hipertensjologów z całego świata (European Meeting on Hypertension) oraz letnie szkoły hipertensjologiczne. Publikuje wytyczne postępowania w nadciśnieniu tętniczym.


źródło: ESH

Data:
Kategoria: Kadry
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  W skutecznym leczeniu RZS przeszkadzają błędy systemowe

  Zbyt długi czas stawiania diagnozy, wynikający z niskiej wiedzy o chorobie wśród pacjentów i lekarzy rodzinnych, trudnego dostępu do specjalistów, a także absurdy w programie lekowym - to przyczyny nieskutecznego leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Upływający czas jest dla nich największym czynnikiem ryzyka, a organizacja leczenia nie potrafi się do tego faktu dostosować. Mimo iż koszty programu lekowego spadają, nie rośnie liczba pacjentów leczonych lekami biologicznymi.

Leki

Medycyna

 • Avatar kjakubiak

  Prof. Jan Walewski: jak to się robi w Ameryce

  W budowaniu relacji COI z MD Anderson chodzi o to, aby wyjść poza doraźne wizyty i zaprząc tę współpracę do poprawiania skuteczności opieki onkologicznej nad naszymi pacjentami. To ma różne wymiary - wdrażania badań klinicznych, nowych technologii i profilaktyki.

Trendy

 • Avatar mgondek

  Asystenci medyczni wystawią e-receptę

  Ustawa o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia została przyjęta przez Senat bez poprawek. W myśl jej zapisów asystenci medyczni będą mogli wystawiać e-recepty i e-skierowania, a recepta elektroniczna wystawiona na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bedzie mogła zostać zrealizowana w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Pacjent

 • Avatar redakcja

  Walka o refundację leków na cukrzycę: "nie rozumiemy, dlaczego..."

  Organizacje pacjenckie domagają się wyjaśnień od obu stron procesu refundacyjnego, czyli Ministra Zdrowia i przedstawicieli firm farmaceutycznych odnośnie przeciągających się procesów refundacyjnych dla leków z grup flozyn i inkretyn. Wystosowały apel, aby zintensyfikować rozmowy na rzecz ich pilnego udostępnienia w refundacji. Podkreślają wyniki ostatnich badań, zgodnie z którymi inkretyny iniekcyjne i flozyny mają udowodniony wpływ na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.