Polska jest jednym z liderów unijnego projektu SOLACE, a prof. Joanna Chorostowska – jego koordynatorem naukowym. Celem programu, który oficjalnie wystartował 1 kwietnia, jest poprawa efektywności i koordynacja toczących się programów narodowych i pilotażowych wczesnej diagnostyki raka płuca metodą niskodawkowej tomografii komputerowej w Europie.
SOLACE jest nowym projektem w ramach unijnego programu EU4HEALTH. Ma służyć wzmocnieniu skriningu raka płuca w krajach Unii Europejskiej, tak aby likwidować bariery społeczne i ekonomiczne, które powodują nierówny i niepełny dostęp do wczesnej diagnostyki. Opóźnione wykrywanie choroby leży u podstaw mniej skutecznego leczenia i niskich wskaźników przeżywalności pacjentów.
Niskodawkowa tomografia komputerowa (and. LDCT) jest bezpieczną, prostą i skuteczną metodą badań skriningowych raka płuca. Wiele badań prowadzonych w Europie i USA wykazało, że jej odpowiednie wdrożenie może obniżyć liczbę zgonów z powodu raka płuca o nawet 20 proc. Finansowany przez UE projekt SOLACE ma dostarczyć zestawu personalizowanych narzędzi, z których mogą korzystać krajowe i regionalne ośrodki wdrażające programy skriningowe, nakierowane zwłaszcza na te grupy społeczne, które są szczególnie narażone z powodu nierównego dostępu do opieki medycznej.
“SOLACE ma zapewnić kompleksowe wytyczne, dotyczące inicjowania programów badań przesiewowych raka płuca, o jak najwyższej jakości i wysokim wskaźniku zgłaszalności. Dzięki nim będzie możliwe unikanie typowych błędów i wydłużenie oczekiwanej długości życia” – mówi Hans-Ulrich Kauczor, drugi z naukowych koordynatorów programu, z Heidelberg University Hospital.
Program będzie prowadzony przez konsorcjum, kierowane przez Europejskie Stowarzyszenie Radiologiczne (European Society for Radiology) oraz Europejskie Stowarzyszenie Oddechowe (European Respiratory Society). Zaangażowane są także organizacje pacjentów, m.in. Lung Cancer Europe i European Lung Foundation. Głównym polskim partnerem projektu jest Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, który jest także głównym beneficjentem w całym projekcie, projekt wspiera także polskie Ministerstwo Zdrowia. Konsorcjum tworzą w sumie 33 instytucje a koordynatorem działań jest EIBIR (European Institute for Biomedical Imaging Research).
SOLACE będzie odnosił się do wielu różnych czynników, które mają wpływ na programy wczesnego wykrywania raka płuca. Pierwsze pilotażowe programy będą uruchomione w 9 krajach, w tym także w Polsce, i mają być skierowane głównie do grup społecznych, które mają utrudniony dostęp do opieki medycznej, na przykład z powodu geograficznych barier, utrudniających korzystanie ze szpitali. Dlatego planowane są działania mające pomóc takim osobom w dotarciu do placówek medycznych oraz wykorzystanie mobilnych punktów badań przesiewowych.
Program SOLACE ma trwać 3 lata. Ma w tym czasie doprowadzić do zrealizowania co najmniej 9 europejskich programów skriningowych dotyczących raka płuca.