Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły zapowiadanych w kampanii wyborczej darmowych badań profilaktycznych. Pakiet bezpłatnych badań obejmie wszystkie osoby w wieku od 40 do 65 lat i stanie się dostępny od 1 stycznia 2021 roku. Będzie można je wykonać raz na pięć lat, bezpłatnie i bez skierowania.
Program przewiduje dwa etapy badań. W pierwszym etapie wykonywane będą:
- morfologia krwi
- pomiar stężenia cholesterolu całkowitego i poziomu glukozy
- pomiar tętna i ciśnienia tętniczego
- określenie współczynnika masy ciała (BMI)
- zbadanie pacjenta przez lekarza
- ocena czynników ryzyka chorób układu krążenia, nowotworów i cukrzycy.
O ile wyniki będą zadowalające, badania zakończą się na pierwszym etapie. Jeżeli jednak wyniki podstawowych badań będą niepokojące, lekarz medycyny pracy lub lekarz rodzinny będzie mógł wykonać u pacjenta diagnostykę poszerzoną, która obejmie:
- kontrolne badania biochemiczne krwi (diagnostyka chorób układu krążenia): stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów
- poziom glukozy na czczo lub hemoglobiny glikowanej HbA1c lub doustny test obciążenia glukozą (diagnostyka cukrzycy)
- badanie EKG (diagnostyka chorób układu krążenia)
- USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka aorty
- test na obecność krwi utajonej w kale (diagnostyka onkologiczna w kierunku raka jelita grubego)
- poziom PSA (diagnostyka onkologiczna w kierunku raka prostaty)
- konsultację lekarza specjalisty, np.: onkologa, kardiologa, diabetologa.
„Badania będzie można wykonać w ramach medycyny pracy lub w ramach podstawowej opieki zdrowotnej dla osób, które nie podlegają badaniom pracowniczym” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
„Wykorzystanie potencjału medycyny pracy gwarantuje wysoką zgłaszalność. Ponieważ badania lekarskie przeprowadzane w ramach medycyny pracy są obowiązkowe, obejmują często osoby niekorzystające na co dzień z opieki zdrowotnej” – podkreśla dr Paweł Wdówik, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy.
Program badań będzie finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ministerstwo szacuje jego koszty na około 1,8 mld zł w ciągu pięciu lat. „Badania będą możliwe do przeprowadzenia od 1 stycznia 2021 r. Związane jest to z koniecznością przeprowadzenia procesu legislacyjnego i wprowadzenia zmian organizacyjnych przez podmioty, które będą realizowały program” – zastrzega resort.
Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia tylko co trzeci polski pacjent wykonuje zalecane badania. Na pytanie „Czy wykonałeś już wszystkie badanie profilaktyczne zalecane w twoim wieku?” Polacy odpowiadali:
- Tak, wszystkie – 30 proc.
- Tak, część – 29 proc.
- Nie wykonałem, ale planuję – 30 proc.
- Nie wykonałem i nie planuję – 9 proc.
„30 proc. To niewiele. W Skandynawii czy Holandii odsetek przebadanych wynosi ponad 90 proc. Na zaniedbywaniu badań pacjenci tracą zdrowie, a budżet pieniądze” – komentuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
© mZdrowie.pl