20 organizacji pacjenckich zaapelowało do polskich artystów, polityków, ekspertów i ludzi z rozpoznawalnymi nazwiskami, by z dużą ostrożnością wypowiadali się na tematy zdrowotne. Ich zdaniem brak tej ostrożności skutkować może skutkować nieroztropnymi zachowaniami pacjentów, a w konsekwencji pogorszeniem stanu ich zdrowia.
„Celebryci, którzy zabierają głos w kwestiach dotyczących ochrony zdrowia, coraz częściej rozpowszechniają tezy, które nie tylko nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych, ale wręcz stoją w sprzeczności z faktami potwierdzonymi naukowo. Organizacje pacjenckie ostrzegają – zalewająca nas fala pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego” – piszą autorzy apelu.
Jak zauważa Milena Kruszewska, pomysłodawczyni akcji, ochrona zdrowia publicznego to także zadanie jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia. „Mamy i inne jednostki, których eksperci powinni odważnie mówić „stop!”, gdy w przestrzeni publicznej pojawia się pseudomedyczny bełkot” – mówi.
Jak zauważa Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie jeśli pacjent mówi, że szwankuje mu pamięć, podupada nastrój, nie może się skoncentrować – to poszukiwanie przyczyny w pierwszej kolejności prowadzić należy poprzez wywiad lekarski i badania diagnostyczne. „Ale jedna z celebrytek na takie dolegliwości polecała wodę kryształową. Nie mam czasu na śledzenie portali plotkarskich. Ale niestety newsy z takich portali coraz częściej same do mnie docierają. A dzieje się tak wtedy, gdy zdezorientowani pacjenci proszą lekarzy o odniesienie się do nich. Rozmaite wątpliwości wśród pacjentów rozbudzają nie tylko typowi wyznawcy teorii spiskowych, ale i popularne postaci, znane z różnych działalności, ale nieposiadające fachowej wiedzy medycznej. To niebezpieczny, rosnący na sile, trend” – mówi Łukasz Jankowski.
Autorzy apelu zaznaczają, że celebryci bez przygotowania z zakresu medycyny drwią publicznie z sytuacji epidemicznej, podważając sens podejmowanych przez niemal cały świat działań izolacyjnych – „A niektórzy ekspresowo stawali się pseudoekspertami w zakresie wirusologii przekonując na przykład, że picie ciepłej wody wypłucze koronawirusa z gardła”.
Organizacje pacjenckie, mające na co dzień kontakt z chorymi, sygnalizują, że wśród pacjentów są tacy, którzy „ponoszą zdrowotne konsekwencje z powodu zaufania, jakim obdarzyli pseudomedycznych hochsztaplerów. Zdarza się, że organizacje pacjenckie otaczają opieką rodziny, których bliscy, pod wpływem pseudonaukowych teorii nie zgadzają się na podjęcie leczenia o udowodnionej skuteczności, odbierając sobie tym samym szansę na skuteczną terapię. Dlatego apelujemy do wszystkich osób zabierających głos w przestrzeni publicznej o wyjątkową ostrożność wypowiedzi w tematyce zdrowotnej” – piszą autorzy apelu.
„Zdaje się, że nieco nadepnęliśmy niektórym na odcisk, ale to dobrze. Akcja ma z jednej strony wymiar edukacyjny, misyjny, ale z drugiej ma też głębszy sens: przywołujemy do porządku, czyli do odpowiedzialności za słowo. Pseudomedyczne wypowiedzi uderzają w pacjentów i w całą naszą branżę. I to jest odpowiedzialność także dziennikarzy, którzy często wrecz zachęcają celebrytów do prowokacyjnych słów” – mówi Milena Kruszewska, prezes Fundacji Watch Health Care.
Wśród sygnatariuszy apelu znalazły się: Alivia – Fundacja Onkologiczna; Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS; Fundacja Corda Cordis im. dr. Walerego Więcko w Bydgoszczy; Fundacja EuropaColon Polska; Fundacja MY PACJENCI; Fundacja OmeaLife „Rak piersi nie ogranicza”; Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej; Fundacja Pokonaj raka; Fundacja Rak’n’Roll „Wygraj Życie”; Fundacja Watch Health Care; Ogólnopolska Federacja Onkologiczna; Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce; Polskie Stowarzyszenie Diabetyków; Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera; Stowarzyszenie Hematoonkologiczni; Stowarzyszenie Liver; Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia; Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny; Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej i Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca
© mZdrowie.pl