Z okazji Światowego Dnia Tarczycy, który przypada na 25 maja, uruchomiono kampanię edukacyjną „Motyle pod ochroną” poświęconą profilaktyce tego nowotworu. Jej organizatorem jest Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
“Szczególnie teraz, gdy wielkimi krokami zbliżamy się do sezonu wakacyjnego bardzo ważne jest to, żeby pamiętać jakie skutki może przynieść nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Dodatkowo 25 maja przypada Światowy Dzień Tarczycy, więc to idealny moment by szeroko mówić o profilaktyce, szczególnie tych nowotworów, które bardzo często są bagatelizowane. Mowa tu o raku tarczycy oraz o niebarwnikowych nowotworach skóry. W ramach kampanii „Motyle pod ochroną” oraz kampanii „Rak UV” chcemy zwrócić uwagę posłanek i posłów na pacjentów onkologicznych oraz pokazać jak ważna jest profilaktyka w przebiegu procesu leczenia” – wyjaśnia Elżbieta Kozik, prezes zarządu Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Na co dzień Polskie Amazonki Ruch Społeczny działają w zakresie poprawy sytuacji pacjentów onkologicznych oraz szerzenia świadomości dotyczącej profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia wszystkich rodzajów nowotworów. Tym razem odbiorcami ich przekazu będą parlamentarzyści. Jednym z elementów wydarzenia będzie możliwość wykonania badania USG pod kątem raka tarczycy oraz badania dermatoskopowego pod kątem nowotworów skóry, czyli dwóch bardzo często bagatelizowanych jednostek chorobowych, których wczesne wykrycie przynosi same korzyści. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi parlamentarzystów na istotność wczesnego wykrywania obu jednostek chorobowych.
Rak tarczycy co roku wykrywany jest u ok. 3 tys. osób w naszym kraju, a chorują głównie ludzie młodzi – przypominają organizatorzy kampanii „Motyle pod ochroną”. Zapewniają, że wyleczalny jest on w 90 proc., trzeba go tylko wcześnie wykryć. Kampania jest ich zdaniem potrzebna, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo mało.
“Uważany jest za dość rzadką chorobę, ale z roku na rok wzrasta poziom zachorowalności na nią. Jest to choroba tak zwanych młodych dorosłych, czyli osób w wieku 20-40 lat, szczególnie kobiet. W 90 proc. przypadków leczenie kończy się sukcesem, ale jak każda choroba nowotworowa odciska piętno na życiu pacjenta” – twierdzą organizatorzy kampanii. „Objawy, które mogą świadczyć o problemie związanym z tarczycą to powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem. Jednak najczęściej występującym objawem raka tarczycy są wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi – tzw. guzki” – ostrzega Magdalena Knefel z organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Nie są znane szczegółowe przyczyny powstawania tego nowotworu. Jednak do czynników mogących mieć wpływ na jego rozwój są zaliczane: nadmiar lub niedobór jodu, nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – TSH (tyreotropiny stymulującej do pracy tarczycę), narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej oraz czynniki genetyczne (w przypadku historii choroby w rodzinie). Tego typu objawy koniecznie należy zgłosić lekarzowi. Należy wykonać badanie USG tarczycy, które jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany. „Profilaktycznie takie badanie należy wykonywać raz na dwa lata, o ile lekarz nie zalecił innej częstotliwości” – wyjaśnia Magdalena Knefel.