Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawią się najnowsze opcje terapeutyczne, a Breast Cancer Unit zapewni pacjentkom koordynowaną opiekę – od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego.
Nowe opcje terapeutyczne
Pacjentki cierpiące na raka piersi będą miały zagwarantowane nowe opcje terapeutyczne. Jest to wynik dwuletnich starań i negocjacji, które ostatecznie doprowadziły do tego, by na liście refundacyjnej znalazły się kolejne leki. Od września refundacją zostaną objęte Kisqali i Ibrance – innowacyjne leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi.
Kisqali (rybocyklib) to lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy, a Ibrance (palbociclib) to lek znajdujący zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz w skojarzeniu z fulwestrantem.
Niezwykle istotną zmianą jest też to, że wraz z nową listą refundacyjną leki Perjeta (pertuzumab) i Herceptin (trastuzumab) będą dostępne w ramach skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi. Jest to kolejna opcja terapeutyczna, dopuszczająca leczenie skojarzone, które wzmacnia efekt terapeutyczny poprzez jednoczasowe zastosowanie dwóch innowacyjnych leków.
“W 2014 roku mieliśmy do dyspozycji 2 leki, w tej chwili razem z odpowiednikami tych leków będzie 11. Wszystko po to, żeby nie tylko wydłużać życie i zatrzymywać progresję choroby, ale także po to, żeby pacjentki miały większy komfort” – mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
Breast Cancer Unit od października
Od 1 października zaczną działać Breast Cancer Unit (BCU). Tzw. „unity narządowe” to wyspecjalizowane ośrodki zajmujące się kompleksowo diagnostyką i leczeniem nowotworów jednego narządu lub układu, w przypadku BCU oznacza to kompleksowe leczenie raka piersi.
“Jest to dla kobiet niesamowita informacja. Wiele setek koleżanek czekało na te decyzje refundacyjne, a Brest Cancer Unity są tym, o czym marzyłam od wielu, wielu lat. Teraz będziemy mogli się skupić na uświadamianiu kobiet, że rak piersi to już nie choroba śmiertelna, tylko choroba przewlekła, że mamy dobre leczenie i że warto się leczyć” – powiedziała Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Ten dzień to ogromna nadzieja dla kobiet z rakiem piersi zarówno tych, u których rozpoznanie jest wczesne, a także dla tych, które doświadczają zaawansowanego raka piersi”.
“Możemy powiedzieć, że ten program lekowy jest kompleksowy. Do tego dochodzą działania systemowo-organizacyjne: BCU, sieć onkologiczna, strategia, która powstaje i ma być ogłoszona w tym roku. Działania te dają szansę na kompleksowe zaopiekowanie się i koordynację ścieżki pacjenta” – dodała Beata Ambroziewicz, członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
źródło: MZ / mzdrowie