Zespół słabości, ból, choroby otępienne, wielochorobowość, nadciśnienie – to problemy zdrowotne dotykające seniorów w Polsce. Sejmowa podkomisja ds. zdrowia publicznego dyskutowała o metodach poprawianie sytuacji zdrowotnej starszych osób i analizowała działania podejmowane przez rząd w tym zakresie.
Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia zaprezentował posłom system opieki nad osobami starszymi oraz działań podejmowanych na rzecz zwiększenia liczby lat przeżytych przez Polaków w zdrowiu. W ubiegłym roku przeprowadzono badanie sytuacji zdrowotnej PolSenior 2, w której wzięło udział 6 tys. osób. Według zebranych danych, zespół słabości występuje u 16 proc. seniorów, a zagrożenie rozwinięcia tego zespołu u ponad połowy osób po 60. roku życia. “W starości niestety bardzo często towarzyszy nam ból. Jego występowanie zgłaszało w badaniu 52 proc kobiet i 41 proc. mężczyzn” – mówił dyr. Poznański. Badani seniorzy wskazywali także wielochorobowość, nadciśnienie czy problemy geriatryczne.
Według resortu, podstawowym działaniem jest wzmocnienie systemu publicznego ochrony zdrowia w zakresie zasobów infrastrukturalnych, kadrowych, poziomu finansowania i ustalania określonych priorytetów zdrowotnych. Resort przypomina istniejącą od lat zasadę, że lekarze POZ otrzymują wyższą stawkę kapitacyjną za opiekę nad osobami powyżej 65 lat. Od pięciu lat funkcjonuje także pełna refundacja wybranych leków dla osób po 75 roku życia, która dotychczas kosztowała 3,5 mld. złotych a skorzystało z niej 3,4 mln pacjentów.
Natomiast Lidia Ułanowska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej MRiPS, przedstawiła działania w obszarze opieki społecznej. Zaczynając od kwestii usług opiekuńczych i specjalistycznych świadczonych w mieszkaniu, wskazała, że zalicza się do nich zaspokajanie niezbędnych potrzeb tj. sprzątania, prania, zakupów, przyrządzanie bądź zamawianie jedzenia. Usługi specjalistyczne dostosowane są do potrzeb i realizowane przez wykwalifikowany personel. W 2020 roku wydano 113 tys. zaświadczeń o udzieleniu takich usług.
“Drugi duży obszar działań to usługi opiekuńcze i specjalistyczne świadczone w ośrodkach wsparcia” – zaznaczyła przedstawicielka resortu rodziny i pomocy społecznej. Są to usługi w codziennych domach pomocy, w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, środowiskowych domach pomocy, klubach samopomocy. W Polsce działa 495 dziennych domów pomocy z ponad 20 tys. miejsc oraz 844 środowiskowe domy pomocy z ponad 31 tys. miejsc. W 2020 roku funkcjonowały 824 gminne i ponadgminne domy opieki społecznej, gdzie dostępnych było 81 tys. miejsc. Rodzinnych domów pomocy jest jedynie 47, dlatego ministerstwo w tym roku uruchomiło dodatkowy konkurs mający przyczynić się do rozwoju tej formy opieki.
“Ważną inicjatywą jest uruchomiony w 2020 roku program +Wspieraj seniora+” – mówiła przedstawicielka MRiPS. Został on przekształcony w “Korpus Wsparcia Seniorów”, który ma dwa komponenty – usługi opiekunów w aktywnościach narażających seniorów na zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 i rozwój teleopieki.