Na ostatnim posiedzeniu Sejmu przegłosowano projekt nowelizacji ustawy, zgodnie z którą wprowadzone mają zostać nowe rozwiązania wspierające medyków w walce z COVID-19. Nowela ustawy wprowadza m.in. dodatek do wynagrodzenia, urlop wytchnieniowy, zapewnienie środków ochrony osobistej i badania diagnostyczne. Ustawa zostanie skierowana do prac w Sejmie.
Dodatek finansowy
Projekt nowelizacji przewiduje przyznanie dodatku do pensji w wysokości 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego (przy każdej formie zatrudnienia). Przysługiwałby on tym medykom, którzy pracują w placówkach zajmujących się pacjentami z COVID-19. Projekt proponuje też dodatek specjalny w wysokości połowy wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach.
Senat proponuje także, aby powstała możliwość utworzenia Zespołów Wsparcia Lekarzy i Pielęgniarek, które mieliby współtworzyć studenci kierunków medycznych.
Obligatoryjne badania medyków
Senat opowiedział się również za wprowadzeniem cotygodniowych obligatoryjnych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Projekt przewiduje także obowiązek zapewnienia pracownikom ww. placówek środków ochrony osobistej, które miałyby zostać zakupione ze środków pochodzących z budżetu państwa.
Urlop wytchnieniowy
7 dni urlopu wytchnieniowego i przyznanie zasiłku chorobowego w wymiarze 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku w przypadku objęcia personelu obowiązkową kwarantanną lub izolacją – to kolejny zapis w nowelizacji ustawy. Przewiduje ona również, że składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, które pokrywa pracodawca, będą finansowane z budżetu państwa.
@mZdrowie.pl