W ramach wojewódzkiego szpitala im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, przy ul. Herberta w Lublinie powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii. W ośrodku będzie 150 łóżek dla osób z chorobami układu oddechowego. Centrum powstanie na bazie już istniejących oddziałów chorób płuc.
Pierwszy etap zakłada wykonanie dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni całkowitej 3 tys. mkw. Na parterze znajdzie się 30-łóżkowy oddział chorób płuc z nieinwazyjną wentylacją mechaniczną. Natomiast na niższej kondygnacji będą pomieszczenia zabezpieczenia technicznego, szatnie personelu, pomieszczenia magazynowe itp. Budynek ma zostać oddany do użytku do końca 2023 r. Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski poinformował, że samorząd województwa otrzymał 30 mln zł na pierwszy etap budowy ośrodka z drugiego naboru Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu.
„Centrum ma zapewnić w jednym miejscu kompleksową i specjalistyczną opiekę dla pacjentów z chorobami układu oddechowego. Będzie tu zarówno mieścić się diagnostyka, lecznictwo szpitalne, sale zabiegowe do bronchoskopii. Jest to też szczególnie istotne teraz w kontekście COVID-19. Po zakończeniu tych prac, pierwsi pacjenci będą mogli już korzystać z leczenia w tym budynku. Kolejny etap przewiduje nadbudowę jeszcze dwóch pięter. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 100 mln zł. Będziemy aplikować o kolejne środki, które pozwolą nam jak najszybciej dokończyć tę inwestycję” – zapowiedział Andrzej Wiśniewski ze szpitala wojewódzkiego w Lublinie.
„Realizacja projektu przyczyni się również do zmniejszenia zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego i gruźlicy, a także zabezpieczy dostępność do diagnostyki i leczenia w zakresie chorób płuc, raka płuc oraz rehabilitacji” – podkreślił Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Rzecznik podkreślił, że budowa Regionalnego Centrum Pulmonologii jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne z zakresu chorób układu oddechowego – „Zapewnienie świadczeń zdrowotnych musi uwzględniać zmieniające się trendy demograficzne i epidemiologiczne”.
W Polsce prognozowany jest wzrost zapadalności na choroby układu oddechowego. W woj. lubelskim szacuje się go na ok. 10 proc. do 2029 r. Natomiast liczba hospitalizacji z powodu gruźlicy i chorób płuc do 2031 roku wzrośnie – według szacunków – z poziomu 18,31 tys. do 22,23 tys.
Z danych lubelskiego sanepidu wynika, że w zeszłym roku zanotowano w regionie 260 nowych przypadków zachorowań na gruźlicę. Podobnie jak w latach ubiegłych dominowały zachorowania wśród mężczyzn. Najwyższą zapadalność na 100 tys. mieszkańców zanotowano w powiatach: tomaszowskim, łukowskim, hrubieszowskim. W zeszłym roku na Lubelszczyźnie 35 osób zmarło z powodu gruźlicy.