Minister zdrowia spotkał się z dyrektorami szpitali w sprawie projektu ustawy o reformie systemu szpitalnictwa. W zdalnym spotkaniu uczestniczyło około 400 dyrektorów szpitali.
“Minister wraz z ekspertami #MZ rozwiewa wątpliwości i wyjaśnia szczegółowo plan naprawy systemu” – podał resort zdrowia na Twitterze. Proces konsultacji i opiniowania projektu ustawy o modernizacji szpitalnictwa był bardzo szeroki. Uczestniczyły w nim, oprócz podmiotów medycznych, także samorządy, inne resorty, grupy zawodowe. Wpłynęło ok. 1,8 tys. opinii, uwag i spostrzeżeń. Wiele uwag zgłoszonych do projektu ustawy uwzględniono. Adam Niedzielski powiedział, że projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa jest kamieniem milowym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności z terminem realizacji określonym na III kwartał 2022 r. Nazwał nową ustawę “nową konstytucją szpitalnictwa w Polsce”.
Po uwzględnieniu uwag, w ustawie powiązano procesy rozwojowe i postępowania naprawczo-rozwojowe w zakresie obowiązku dostosowania działalności podmiotu szpitalnego do lokalnych, regionalnych i krajowych potrzeb zdrowotnych z finansowaniem z NFZ. Podmiotem mającym decydujący wpływ na to dostosowanie działalności będzie Agencja Rozwoju Szpitali. Do opiniowania planów rozwojowych i naprawczo-rozwojowych włączono wojewodę. Plan naprawczo-rozwojowy będzie przewidywał restrukturyzację zatrudnienia (przy czym nie obejmie to każdego podmiotu), ale po zaopiniowaniu przez związki zawodowe. Środek ochronny w postaci ochrony przed egzekucją będzie ograniczony czasowo – do 12 miesięcy od dnia obwieszczenia o wszczęciu postępowania naprawczo-rozwojowego.
Po zmianach dopuszczono możliwość tworzenia i prowadzenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przez związek jednostek samorząd terytorialnego (mechanizm współpracy podmiotów tworzących). Zwiększono m.in. wymagania konieczne do objęcia stanowiska prezesa Agencji Rozwoju Szpitali (ukończenie studiów podyplomowych MBA lub stopień naukowy doktora w wyszczególnionych dziedzinach). Doprecyzowano też m.in. zasady przeprowadzenia egzaminu uprawniającego do zajmowania stanowiska kierownika podmiotu szpitalnego. Zrezygnowano z wyłączenia z sieci szpitali nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Przyjęto rok 2019 jako podstawę określenia minimalnego udziału świadczeń zabiegowych przy kwalifikacji świadczeniodawców do sieci szpitali.