Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku poinformował, że rozpoczął zabiegi z wykorzystanie specjalistycznego robota ortopedycznego umożliwiającego lekarzom szybciej i dokładniej wykonywać operacje endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego.
Kosztującego około 1 mln euro robota – system Rosa Knee System produkowany przez firmę Zimmer-Biomet – zaprezentowano we wtorek na konferencji prasowej w Klinice Ortopedii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny dzierżawi to urządzenie. W pierwszej kolejności lekarze z USK będą go wykorzystywać do protezowania kolana, ale w przyszłości planują również robotyczne zabiegi protez biodrowych.
Kierujący Kliniką Ortopedii w USK dr Jan Kiryluk mówił, że przy pomocy robota Rosa dotychczas wykonano w USK osiem operacji stawu kolanowego w ciągu ostatnich dwóch tygodni. “Wiemy w momencie planowania przedoperacyjnego, jak ten staw mniej więcej będzie wyglądał w okresie pooperacyjnym” – mówił. Dodał, że planowanie nieco wydłuża czas przygotowań do zabiegu, ale dzięki temu skraca się czas operacji.
Robot pozwala dokładniej ustawić kąty i płaszczyzny przycięcia kości. Dzięki temu dokładność cięcia jest dużo wyższa niż przy standardowych postępowaniach i wykorzystuje się mniej narzędzi. Doktor Kiryluk zapowiedział, że planowane jest codzienne wykonywanie zabiegów i wskazał, że nie wszystkie operacje wymagają użycia robota, ale te najtrudniejsze – jak ocenił – zawsze.
Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia i ułożenia pacjenta. W tym okresie zespół pielęgniarski przygotowuje narzędzia i ustawia wraz z asystującym personelem urządzenie robotyczne. Robot po wstępnej kalibracji jest gotowy do pracy. W tym czasie operatorzy przygotowują pole operacyjne i wykonują pierwsze cięcia. Następnie są implantowane czujniki, które robot widzi i na podstawie ich przestrzennego położenia ustawia odpowiednio ramię robotyczne do wykonania cięć kości. Lekarz na monitorze, po uprzednim zmierzeniu punktów orientacyjnych stawu, ustala wielkość i płaszczyzny cięcia, a robot podpowiada czy warto to zaakceptować czy też nanieść korektę ustawień. Dopiero po zakończeniu takiego planowania przedoperacyjnego ortopedzi mogą rozpocząć zabieg. Obecnie ten okres planowania przedoperacyjnego trwa najdłużej. Sam zabieg trwa już krócej. “Musimy pamiętać, że posiadany przez nas robot sam nie operuje. Operuje lekarz. Robot podpowiada jak operować, ale to lekarz dokonuje cięcie, osadza protezę, szyje tkanki”– tłumaczył dr Kiryluk.
Operowanie z użyciem robota jest droższe, ale niesie za sobą mniejszą traumatyzację tkanek, dokładniejsze dopasowanie implantów, a więc mniej powikłań i mniej potencjalnych obluzowań implantów w okresie pooperacyjnym. Co dla pacjentów oznacza szybszą rekonwalescencje, skrócenie okresu pooperacyjnego i mniejsze dolegliwości bólowe.
W Klinice Ortopedii USK w ubiegłym roku wykonano ponad 950 operacji endoprotez, w tym około stu wymian endoprotezy . niwersytecki Szpital Kliniczny jest największą i najbardziej specjalistyczną taką placówką w Podlaskiem. Podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku.
Roboty ortopedyczne w Polsce posiada już kilkanaście szpitali, najwięcej jest urządzeń Rosa, oprócz nich wykorzystywane są również systemy Navio, OMNIBotic, Cori, Mako.