Lekarze z Gdyńskiego Centrum Onkologii od soboty będą korzystali z robota da Vinci. Specjalistyczny sprzęt o wartości blisko 8,5 mln zł wspomoże lekarzy m.in. przy operacjach urologicznych. Spółka Szpitale Pomorskie kupiła za blisko 8,5 mln zł system do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci. Został on umieszczony w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (Gdyńskim Centrum Onkologii).
Jak przekazała w komunikacie rzeczniczka szpitala Małgorzata Pisarewicz, w sobotę ruszą pierwsze operacje urologiczne przy użyciu robota da Vinci – “W pierwszej kolejności będą wykonywane zabiegi urologiczne przez specjalistów z tego zakresu zarówno ze szpitala w Gdyni, jak i Wejherowa”. Będą to zabiegi wycięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu, a docelowo radykalne wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu, wyłuszczenie guza nerki (tzw. operacja nerkooszczędzająca) oraz operacje rekonstrukcyjne i naprawcze w ramach urologii.Ponadto lekarze przy użyciu robota planują zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej, otolaryngologii i chirurgii kolorektalnej.
Gdyński szpital jest już 34. szpitalem w Polsce, gdzie wykonywane są zabiegi w asyście robota chirurgicznego. W 2021 roku wykonano w sumie ponad 2700 takich zabiegów, w tym około 1750 operacji prostatektomii. Już 27 placówek wykorzystuje systemy da Vinci, 7 – systemy Versius a jeden szpital posiada robota Senhance.
Na świecie zainstalowanych jest łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem da Vinci na całym świecie.