Ministerstwo Zdrowia wysłało do organizacji pacjenckich pismo z prośbą o wytypowanie kandydata do pełnienia funkcji członka Rady NFZ. „Kłopot w tym, że pośród warunków postawionych pacjentom jest jeden, który w zasadzie wyklucza udział w pracach rady lwią część członków organizacji pacjentów” – mówi w rozmowie z @mZdrowie Szymon Chrostowski z Fundacji Wygrajmy Zdrowie.
„W związku ze zbliżającym się upływem kadencji Rady Narodowego Funduszu Zdrowia zwracam się z uprzejmą prośbą o przedstawianie kandydatów do pełnienia funkcji członka Rady Funduszu” – czytamy w piśmie resortu. (data publikacji = 27 stycznia 2020 r. – przyp. red.
Warunki, które muszą zostać spełnione:
1. Kandydat nie został prawomocnie skazane za przestępstwo popełnione umyślnie;
2. Posiada wykształcenie wyższe;
3. Posiada wiedzę i doświadczenie dające rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków członka Rady Funduszu;
4. Posiadają uprawnienia konieczne do zasiadania w radach nadzorczych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, zgodnie z odrębnymi przepisami.
„Szczególnie ten ostatni warunek jest bardzo trudny do spełnienia. W praktyce to warunek wykluczający aktywnych członków organizacji pacjenckich. Aby uzyskać prawo do zasiadania w radach nadzorczych państwowych spółek, potrzebne jest ukończenie trudnego kursu, zakończonego specjalnym i skomplikowanym egzaminem. Alternatywą jest udokumentowana kariera naukowa. Zakres egzaminu obejmuje prawo gospodarcze publiczne i prywatne, prawo pracy, podstawy ekonomii, zarządzania, finansów przedsiębiorstw, rewizję finansowej oraz analizę sprawozdań finansowych a także praw gospodarczego Unii Europejskiej.
„Krótko mówiąc, członkowie naszych organizacji stoją przed alternatywą – albo aktywnie działać w organizacji pacjenckiej, albo wybrać naukę nowych dla siebie przepisów i karierę w roli członka rady nadzorczej skarbu państwa. Efekt jest taki, że najczęściej przedstawicielem pacjentów nie są sami pacjenci, a osoby obdarzone zaufaniem naszych organizacji. Po prostu musimy znaleźć taką osobę wśród osób pochodzących spoza naszego grona” – mówi Szymon Chrostowski dodając, że w jego opinie ten stan rzeczy należałoby zmienić. „Tak by nie tylko obdarzony naszym zaufaniem przedstawiciel nie będący pacjentem, a i sam pacjent brał udział w posiedzeniach Rady”.
Zgłoszenia należy dokonać do 10 lutego 2020 r. W ustępującej Radzie NFZ pacjentów reprezentuje wytypowana przez organizacje pacjenckie dr Małgorzata Gałązka – Sobotka, ekspert Uczelni Łazarskiego.
© mZdrowie.pl